Bank Japonii największym posiadaczem krajowych akcji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 07-12-2020, 09:54

Bank Japonii (BOJ) stał się największym posiadaczem krajowych akcji. W jego portfelu znalazły się walory o wartości ponad 400 mld USD.

Siedziba Banku Japonii
Siedziba Banku Japonii
fot. Bloomberg

To wynik zakupu funduszy giełdowych przez bank centralny w celu wsparcia gospodarki i rynku kapitałowego po wybuchu pandemii koronawirusa. Wartość portfela wzrosła również w wyniku zwyżki na giełdzie. W efekcie na koniec listopada wartość portfela akcyjnego podskoczyła do 45,1 bln jenów (434 mld USD), wynika z szacunków instytutu badawczego, NLI.

To pierwszy taki przypadek, że stan posiadania banku centralnego przewyższył aktywa akcyjne jakie są w posiadaniu państwowego funduszu emerytalnego na poziomie 44,8 bln jenów.

GPIF, największy na świecie fundusz emerytalny, zwiększył swoją obecność na rynku akcji w 2014 r. Stało się tak na skutek podwojenia celu alokacji dla lokalnych akcji do 25 proc. w ramach starań o zwiększenie zysków poprzez przejście na bardziej ryzykowne aktywa. Z kolei zakup ETF przez BOJ rozpoczął się w 2010 r., a później przyspieszył w ramach bezprecedensowego pakietu stymulacyjnego gubernatora Haruhiko Kurody, mającego na celu ożywienie gospodarki.

Akcja nabrała dodatkowego tempa w czasie wybuchu pandemii, kiedy doszło do załamania na rynkach akcji. BOJ zadeklarował w marcu, że może potencjalnie kupić w tym roku japońskie fundusze ETF o wartości 12 bln jenów, co oznacza podwojenie rocznego celu. Jednak wraz z poprawą sytuacji na giełdzie, bank centralny stopniowo wyhamowywał zakupy, i oczekuje się, że na koniec roku faktyczna suma zakupów będzie prawdopodobnie znacznie niższa od zapowiadanej wartości.

Zdaniem NLI, problemem dla BOJ będzie to, co bank ma dalej zrobić w sytuacji kiedy mamy do czynienia z tak wysokimi wycenami akcji na giełdzie jak obecnie. A jeśli będzie kontynuował zakupy, to w jakiej skali.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane