Bank Rosji utrzymał stopy, ale ostrzega przed inflacją

opublikowano: 26-10-2018, 15:29

Bank centralny Rosji utrzymał koszty pożyczek na niezmienionym poziomie, wstrzymując się od podwyżki stóp, ale ostrzegł, że ryzyka związane z inflacją mogą zaostrzyć ponownie politykę monetarną.

We wrześniu władze Banku Rosji zaskoczyły rynek nieoczekiwanym podwyższeniem stóp. Tym razem większość ekonomistów spodziewała się neutralnej decyzji. Tym, samym benchmarkowa stopa procentowa utrzymana została na poziomie 7,5 proc. 

Bank Rosji
Zobacz więcej

Bank Rosji fot. Bloomberg

Według Banku Rosji tamtejsza gospodarka boryka się ze wzrostem ryzyk inflacyjnych, szczególnie w horyzoncie krótkoterminowym. 

Rozważymy konieczność dalszego wzrostu kluczowej stopy, biorąc pod uwagę inflację i dynamikę gospodarczą w stosunku do prognozy, a także ryzyko stwarzane przez warunki zewnętrzne i reakcję rynków finansowych – napisano w oświadczeniu.

Po ogłoszeniu decyzji ws. stóp, rubel utrzymał spadki, a jego wycena względem dolara kształtowała się na poziomie około 65,8375. Z kolei rentowność 10-letnich rosyjskich obligacji lokowanych w walucie krajowej wzrosła o jeden punkt bazowy.

We wrześniu inflacja cen konsumenckich przyspieszyła do 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Prognoza Banku Rosji zakłada, że może ona jednak jeszcze do końca tego roku przekroczyć zakładany przez instytucję cel na poziomie 4 proc., zaś w roku 2019 może wzrosnąć do 5-5,5 proc. i powrócić do 4 proc. rok później.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu