Banki: Bez brexitu złoty umocni się do 4,30 zł za euro

W przypadku decyzji Brytyjczyków o pozostaniu w Unii Europejskiej kurs euro spadnie do 4,30 zł, prognozują instytucje finansowe.

Zdaniem banków Erste, Raiffeisen oraz Danske zachowujący status quo wynik referendum umocni złotego do pułapu 4,30 zł za euro, a nieco skromniejsze umocnienie, bo do 4,32 zł za euro, przewiduje w takim wypadku Goldman Sachs. Związany z inwestycją w złotego profil ryzyka jest asymetryczny, dodaje HSBC Holdings. Według instytucji w przypadku brexitu złoty straciłby znacznie więcej, niż zyskałby w razie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Niezależnie od wyniku jeszcze przez kilka dni po referendum na rynku będą panowały podwyższone wahania notowań, wynika z notowań opcji walutowych. Oczekiwana na najbliższy tydzień zmienność była w ubiegły piątek najwyższa od 2011 r. Nawet mimo szacowanego przez bukmacherów na około 80 proc. prawdopodobieństwa pozostania Wielkiej Brytanii w UE, szanse na odrobienie przez złotego w ciągu miesiąca całości sięgających od początku kwartału 2,8 proc. strat wynoszą zaledwie 23 proc., wynika z notowań opcji. Wszystko przez wewnętrzne ryzyko polityczne, z jakim związane jest inwestowanie w złotego, oceniają Erste i HSBC.

- Polski rząd nie robi złotemu dobrych przysług. Konflikt między Komisją Europejską a rządem w Warszawie nie zelżał ani trochę. W rzeczywistości w kolejnych miesiącach może jeszcze bardziej się zaognić – komentował Tatha Ghose, ekonomista Commerzbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki: Bez brexitu złoty umocni się do 4,30 zł za euro