Benefit Systems przyjrzy się Calypso Fitness

opublikowano: 10-10-2022, 16:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Branżowy lider notowany na GPW już lata temu chciał przejąć sieć klubów, w której ma jedną trzecią udziałów. Teraz rozważa zakup jej części z powodu znacznych wierzytelności.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Benefit Systems rozważy zakup części aktywów Calypso Fitness
  • jak komentuje tę decyzję
  • jak ogłoszenie przeglądu opcji ocenia analityk
  • ile Benefit oferował kilka lat temu za przejęcie kontroli nad Calypso i dlaczego nie doszło do transakcji
  • za ile odkupił część klubów tej sieci

Po tym, jak Medicover Sport przejął w maju McFit Polska i stworzył sieć 106 klubów fitness, Tomasz Napiórkowski (prezes i założyciel Polskiej Federacji Fitness) stwierdził, że 2022 będzie ostatnim rokiem dużych przejęć w branży m.in. z powodu braku wartych uwagi sporych celów. Okazuje się, że dzięki akwizycji może jeszcze znacząco urosnąć lider, czyli notowany na GPW Benefit Systems, który na koniec czerwca zarządzał 171 klubami w Polsce.

Benefit może przejąć niektóre kluby Calypso

Spółka rozpoczęła 7 października szczegółowy przegląd możliwych działań wobec firmy Calypso Fitness, w której ma 33,3 proc. udziałów (kupionych w latach 2011-14). Powodem są duże wierzytelności Calypso względem Benefitu – pożyczki i dzierżawa sprzętu fitness o łącznej wartości 67,6 mln zł.

W związku z tym operator programu MultiSport przeanalizuje możliwość nabycia wybranych aktywów Calypso, uwzględniając rozliczenie zobowiązań. Dopuszcza przeprowadzenie jednej lub większej liczby transakcji, ale zastrzega też, że może nie podjąć żadnych działań.

– Komunikat Benefitu to na razie raczej techniczna informacja – udziały w Calypso i tak są spisane do zera, a wierzytelności zostały w dużym stopniu objęte rezerwami. Dopiero gdy pojawią się konkretne działania, będzie można ocenić ich wpływ na spółkę – komentuje Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ.

Calypso ma ponad 40 siłowni w różnych częściach kraju, najwięcej w Warszawie, Trójmieście i na Śląsku. W 2020 r. zmniejszyło przychody z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa z 95,1 do 53,6 mln zł. Strata operacyjna utrzymała się na poziomie 16 mln zł, a netto na 20 mln zł.

– Jednym z istotnych celów naszej działalności jest zapewnienie rosnącej grupie użytkowników kart MultiSport odpowiedniej bazy obiektów sportowych. Dlatego od kilkunastu lat Calypso Fitness jest naszym partnerem sportowym, a od 2011 r. jesteśmy zaangażowani kapitałowo w rozwój jego klubów. Od czasu pierwszej inwestycji aż do teraz udzieliliśmy Calypso Fitness pożyczek oraz dzierżaw sprzętu fitness na łączną kwotę ponad 67 mln zł. W ubiegłym roku istotną część wierzytelności objęliśmy rezerwami. Obecnie chcemy przeanalizować różne warianty działań względem spółki, w tym opcje nabycia jej wybranych aktywów – podsumowuje Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefitu Systems.

Sportowy biznes:
Sportowy biznes:
Benefit Systems, w którego zarządzie zasiada Bartosz Józefiak, to nie tylko kluby fitness, ale też m.in. program MultiSport zapewniający dostęp do ponad 4,7 tys. obiektów sportowych w około 720 miastach Polski.
Marek Wiśniewski

Wieloletnie podchody

Benefit już w 2016 r. chciał przejąć Calypso, zwiększając udział do 83,4 proc. Oferował za 50,1-procentowy pakiet 81,25 mln zł: 27,5 mln zł w gotówce i 53,8 mln zł we własnych akcjach. Na początku 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił zastrzeżenia do tej transakcji, bo uznał, że może ograniczyć konkurencję na polskim rynku.

W reakcji na to Benefit wycofał wniosek i ogłosił inny plan: przejęcie wydzielonej części Calypso. Pierwotnie chodziło o 10 klubów i prawa do dziewięciu lokali, w których będą mogły być otwarte kolejne. Skończyło się na 13 działających siłowniach i pięciu w przygotowaniu. Łączna wartość transakcji sfinalizowanych w 2018 r. wyniosła 69 mln w gotówce z góry i maksymalnie 37 mln zł w latach 2018-21 uzależnione od wzrostu kapitalizacji spółki.

Ostatnią dużą akwizycją Benefitu jest Total Fitness. Za przejęcie 14 klubów, przede wszystkim w Warszawie, zaoferował 75-85 mln zł – w zależności od ich wyników.

– Decyzje o inwestycjach poprzedzamy zawsze szczegółową analizą ich wpływu na atrakcyjność naszej oferty oraz zadowolenie klientów i użytkowników, co przekłada się pozytywnie w dłuższej perspektywie na naszą działalność biznesową. W przypadku Calypso Fitness chcemy rozpatrzyć wszystkie dostępne możliwości – mówi Bartosz Józefiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane