Medicover odkupił polski fitness od globalnego lidera

opublikowano: 17-05-2022, 13:22
aktualizacja: 17-05-2022, 15:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwedzki gracz przejął w Polsce kluby sieci McFit, należącej do niemieckiej RSG Group. Po półtora roku ma ich już ponad sto i goni lidera.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego RSG Group postanowiła sprzedać biznes w Polsce
  • dlaczego Medicover zdecydował się go kupić
  • jak dużą sieć przejął, a ile brakuje mu jeszcze do lidera
  • dlaczego, zdaniem branżowego eksperta, to jedna z ostatnich dużych akwizycji w polskiej branży fitness i jaka ciekawostka kryje się za zmianą właściciela McFit Polska

Prawie 80 proc. polskich przedsiębiorstw z sektora fitness ma problemy finansowe – wynika z analizy udostępnionej przez firmę Advox Studio. Taka sytuacja sprzyja konsolidowaniu branży przez graczy o stabilnej pozycji. Notowany na giełdzie w Sztokholmie Medicover, wicelider prywatnego rynku medycznego w Polsce, zaczął budować sieć klubów fitness w grudniu 2020 r., a już poważnie goni lidera. Wykonał w tym kierunku kolejny krok.

Sportowa zadyszka

Wzrost branży fitness, poważnie dotkniętej przez pandemiczne restrykcje, mocno w ostatnim czasie wyhamował. W ostatnim roku liczba firm zwiększyła się o 2,5 proc. do prawie 3 tys. – w dużej mierze mikrosieci. Z danych firmy Advox Studio wynika, że 63 proc. przedsiębiorstw jest w słabej sytuacji finansowej, a 16 proc. w bardzo złej.

W Krajowym Rejestrze Długów (KRD) znajdowało się w lutym 277 firm fitnessowych. Zadłużenie w sektorze wzrosło w 2021 r. o ponad jedną trzecią, do 10,4 mln zł. Branżowy rekordzista jest winny wierzycielom prawie 2 mln zł.

Biznes przejęty od globalnej firmy

Giełdowy Benefit Systems miał na koniec 2021 r. 162 kluby, natomiast Medicover po przejęciu w lutym sieci Premium Fitness & Gym miał ich 92. Właśnie dołączył 14 obiektów zlokalizowanych w 10 największych miastach Polski (najwięcej, cztery, w Warszawie). Odkupił je od sieci McFit Polska.

McFit rozpoczął ekspansję w naszym kraju w 2014 r., od siłowni przy warszawskim Nowym Świecie. Pod tym szyldem działa 268 klubów w kilku europejskich krajach. Marka należy do niemieckiej grupy RSG uznającej się za globalnego lidera branży. W 48 krajach zatrudnia 41 tys. pracowników i ma ponad tysiąc siłowni obsługujących 6,4 mln klientów.

– Przejęcie marki Gold's Gym sprawiło, że w 2020 r. staliśmy się marką fitness nr 1 na świecie. Zmieniło to również nasze zaangażowanie na innych rynkach, ze szczególnym uwzględnieniem Ameryki Północnej – tłumaczy decyzję o sprzedaży polskiego biznesu Vito Scavo, dyrektor operacyjny RSG Group.

– To dla nas ważna, wyczekiwana transakcja, która dodatkowo napędza nasz dynamiczny rozwój w tym segmencie. Podziwialiśmy tę sieć, ponieważ jest uważana za jedną z najlepszych na świecie – przyznaje Artur Białkowski, członek zarządu i dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych w Medicoverze.

106

Tyle klubów fitness ma Medicover po 1,5 roku od rozpoczęcia budowania własnej sieci.

Pełna oferta:
Pełna oferta:
Artur Białkowski, członek zarządu Medicoveru, podkreśla, że uprawianie sportu jest nieodłącznym elementem właściwej profilaktyki zdrowotnej, dlatego jego firma będzie zachęcać klientów medycznych do korzystania z części sportowej, a sportowym zapewni kompleksową opiekę medyczną.
Marek Wiśniewski

Strata zamiast zysku

Spółka McFit Polska miała w 2021 r. 21,9 mln zł przychodów (-17 proc. r/r). Ponownie odnotowała 11,8 mln zł straty netto, a tę na poziomie EBITDA zwiększyła z 1,3 do 3,7 mln zł. Natomiast w 2019 r., a więc przed pandemią, wypracowała 45,7 mln zł przychodów (+7 proc.) przy 11,6 mln zł zysku EBITDA (+5 proc.) i 0,9 mln zł straty netto (0,8 mln zł zysku rok wcześniej).

Wartości transakcji nie ujawniono. Dla porównania: Benefit Systems ogłosił w listopadzie przejęcie sieci Total Fitness – z 14 klubami, przede wszystkim w Warszawie – za docelowo 75-85 mln zł. Zmniejszyła ona w 2020 r. przychody – do 21,9 mln zł – i zysk EBITDA – do 3,7 mln zł. Zgodnie z prognozą miała w 2021 r. osiągnąć 31,4 mln zł przychodów i 5,7 mln zł EBITDA, poprawiając wyniki z 2019 r.

Okiem eksperta
Jedno z ostatnich dużych przejęć
TOMASZ NAPIÓRKOWSKI
prezes i założyciel Polskiej Federacji Fitness
Jedno z ostatnich dużych przejęć

Ta transakcja nie jest zaskoczeniem, ponieważ wiedzieliśmy, że McFit sprzeda biznes w Polsce, a odkupi go pewnie ktoś z wielkiej dwójki – Benefit Systems lub Medicover Sport. Warte podkreślenia jest to, że McFit był w Polsce jedyną siecią, która od początku istnienia nie respektowała żadnych kart sportowych. Podejrzewam, że po akwizycji szybko się to zmieni.

Jesteśmy świeżo po kongresie Polish Fitness Summit, z którego wynika, że sytuacja w branży nie jest taka zła. Widać jednak, że kluby, które działały w pandemicznym reżimie, radzą sobie teraz znacznie lepiej od tych, które się zamknęły. Podczas kongresu doszliśmy też do wniosku, że pewnie dojdzie poza McFitem jeszcze do jednej dużej akwizycji, niemniej to będzie ostatni rok dużych przejęć. Z kilku powodów: konsolidowany biznes trzeba operacyjnie poukładać, sytuacja ekonomiczna nie sprzyja takim transakcjom i zaczyna już brakować wartych uwagi dużych celów. Od przyszłego roku mogą więc zacząć się akwizycje pojedynczych siłowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane