Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

ARŻ, CNBC
opublikowano: 07-09-2021, 13:56

We wtorek, 7 września, kryptowaluta bitcoin została uznana w Salwadorze za prawny środek płatniczy. W poniedziałek kraj kupił 400 bitcoinów za ok. 20,9 mln USD.

W Salwadorze uruchomiono elektroniczny portfel o nazwie Chivo. Obywatele mogą zarejestrować się w aplikacji za pomocą dowodu osobistego, aby dokonywać transakcji z użyciem bitcoinów. Na początek otrzymają od państwa równowartość 30 USD w kryptowalucie.

Ustawa, która uznała bitcoina za prawny środek płatniczy, została uchwalona w czerwcu. Salwador jest pierwszym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie tego typu regulacji.

Głównym powodem takiej decyzji władz są korzyści ekonomiczne - wartość przekazów pieniężnych od emigrantów pracujących m.in. w USA wyniosła w ubiegłym roku prawie 6 mld USD, czyli ok. 23 proc. PKB Salwadoru. Uznanie kryptowaluty za oficjalny środek płatniczy pozwoli zaoszczędzić na prowizjach nawet 400 mln USD rocznie.

“Bitcoin przyniesie naszemu krajowi integrację finansową, inwestycje, turystykę, innowacyjność i rozwój gospodarczy“ - skomentował prezydent Salwadoru Nayib Bukele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane