Brandt krzyżuje zamiary MSP

Katarzyna Kozińska
30-07-1999, 00:00

Brandt krzyżuje zamiary MSP

Konkurenci nie zrezygnują z próby przejęcia akcji wrocławskiej spółki

NIENAJGORSZY FINAŁ: Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors, zapewnia, że oferta Brandta zawierała najlepszą cenę. Przejmując Polar inwestor przejął udziały w krajowym rynku AGD. Za jeden procent rynku zapłacił około 3,5 mln zł. fot. Grzegorz Kawecki

Enterprise Investors sfinalizował wczoraj transakcję sprzedaży 24,99 proc. akcji Polaru grupie Brandt, francuskiemu inwestorowi zależnemu od włoskiej grupy El.Fi. Jeżeli Brandtowi uda się przejąć na giełdzie większość akcji Polaru Skarb Państwa będzie miał ograniczone pole manewru przy sprzedaży własnego pakietu.

W pięciu giełdowych transakcjach pakietowych właściciela zmieniło (po kursie 25,4 zł) 24,99 proc. akcji Polaru. Była to realizacja środowej umowy między francuską firmą Brandt a trzema funduszami zarządzanymi przez Enterprise Investors (EI). Na jej mocy fundusze mają oddać Francuzom cały posiadany pakiet akcji (33,5 proc.) po cenie 25,4 zł. Ta sama cena ma obowiązywać w wezwaniu, w wyniku którego Brandt planuje przejęcie 100 proc. akcji Polaru.

Zdziwiona mina ministra

Wczoraj w biurze prasowym Ministerstwa Skarbu Państwa nie chciano komentować kupna akcji Polaru przez Brandta. Jednak wczorajsze transakcje musiały mocno rozczarować MSP, które do 5 sierpnia czeka na oferty inwestorów zainteresowanych pakietem 36,89 proc. z 40 proc. posiadanych akcji Polaru.

— Ruch EI stawia ministerstwo pod ścianą. Inwestor finansowy wyznaczając cenę sprzedawanych akcji zablokował bowiem możliwość wynegocjowania przez resort lepszej oferty. W tej sytuacji trudno oczekiwać, by konkurenci Brantda chcieli angażować się w składanie ofert na Polar — powiedział nam jeden z analityków.

Dlaczego EI zdecydowało się na transakcję?

— Wielokrotnie powtarzaliśmy, że jeśli dostaniemy dobrą propozycję, zdecydujemy się dokupić pakiet od MSP. Sprzedajemy jednak własne akcje, ponieważ oferta grupy Brandt była bardzo dobra — tłumaczy Jacek Siwicki, prezes EI.

Jego zdaniem, transakcja nie powinna jednak zaskoczyć MSP — w sprawie sprzedaży akcji Polaru EI rozmawiał z czołówką europejskich inwestorów z branży AGD. Żaden z nich nie zaproponował bardziej korzystnych warunków. Trudno się więc spodziewać, że teraz do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłyną lepsze oferty.

Zablokowany Skarb

EI sfinalizował transakcję sprzedaży 24,99 proc. akcji już na drugi dzień po podpisaniu umowy. Taki pakiet inwestor mógł kupić na rynku przez „zaprzyjaźnione” podmioty, nie czekając na zgodę KPWiG oraz UOKiK. Najszybciej, jak to będzie możliwe, czyli nie wcześniej niż za 5-8 tygodni — Brandt ogłosi wezwanie. Niewykluczone, że już wcześniej akcje Polaru na giełdzie skupowały spółki związane z Francuzami.

Jeżeli nie znajdzie się inwestor, który przedstawi inwestorom giełdowym korzystniejszą ofertę cenową, już pod koniec września Brandt może pośrednio kontrolować większościowy pakiet akcji Polaru.

Konkurencja nie śpi

Wiadomo, że Polarem mocno interesuje się Whirlpool, który prawdopodobnie nie wycofa się z wojny o dominację nad największym krajowym producentem AGD. Podobnie jak Brandt, amerykański inwestor może wkrótce ogłosić wezwanie. Może również skupować akcje Polaru na rynku.

Nieoficjalnie wiadomo, że po wycofaniu się z pomysłu przejęcia poznańskiej Amiki ,Whirlpool przymierzał się do konsolidacji dwóch pozostałych krajowych firm AGD — Polaru i Wrozametu, wrocławskiego sąsiada działającego w tej samej branży. Whirlpool uważany jest za faworyta w wyścigu do Wrozametu. Nie wiadomo, dlaczego do tej pory 3 NFI, główny akcjonariusz producenta kuchni, nie wybrał jeszcze inwestora. Być może transakcja miała być przeprowadzona równolegle z zakończeniem negocjacji Whirlpoola w sprawie Polaru w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Wiele pytań znajdzie odpowiedź już 6 sierpnia — po otwarciu ofert inwestorów. Wtedy okaże się, czy chociaż jedna z nich zawiera propozycję ceny za akcje Polaru lepszą od tej, którą zapłacił Brandt Enterprise Investors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brandt krzyżuje zamiary MSP