Brodziński: nieznany termin komercyjnego wykorzystania łupków

ISBNEWS
02-01-2014, 09:33

Komercyjne wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w tym roku, wbrew niedawnym zapowiedziom, a termin rozpoczęcia eksploatacji jest na razie trudny do przewidzenia, uważa nowy główny geolog kraju i wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

"Odpowiedzialny m.in. za poszukiwania gazu łupkowego Sławomir Brodziński nie podziela optymizmu swojego poprzednika Piotra Woźniaka i nie spodziewa się, by już w 2014 r. rozpoczęło się w Polsce komercyjne wydobycie tego surowca. Na razie nie można według niego przewidzieć, czy dojdzie do tego w 2015 r., czy jeszcze później. - To będzie zależeć od tego, czy uda się nam uspokoić inwestorów i nakłonić ich do zintensyfikowania działań - mówi Brodziński w rozmowie z DGP" - czytamy w gazecie.

fot. BLOOMBERG
Zobacz więcej

fot. BLOOMBERG

"Konieczne jest wyjście z obecnego impasu, ustalenie stabilnych reguł funkcjonowania w tym sektorze. Trzeba doprowadzić wreszcie do nowelizacji prawa górniczego i geologicznego" - powiedział wiceminister.

Gazeta tłumaczy, że chodzi m.in. o nowe regulacje dotyczące przyznawania koncesji (proponowane są nowe ich typy - na poszukiwanie, na poszukiwanie i rozpoznawanie oraz na wydobywanie), w tym także ich przedłużania oraz o kwestie związane z opodatkowaniem wydobycia węglowodorów. Prace nad tymi przepisami trwają od wielu miesięcy.

"Na razie jest za wcześnie, by deklarować konkretne terminy zmiany przepisów, ale zapewniam, że będę dążył do maksymalnego przyspieszenia działań w tym kierunku" - powiedział Brodziński.

Sygnałem zmian może być deklaracja głównego geologa, który powiedział, że "nie widzi konieczności" powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOBE) - przedstawiciele branży sa bowiem przeciwni powołaniu tej instytucji.

Wiceminister zapowiedział też, że na początku stycznia planuje spotkanie "z wszystkimi zainteresowany stronami".

W końcu listopada ówczesny główny geolog kraju Piotr Woźniak zapowiadał, że komercyjne wydobycie gazu łupkowego w Polsce powinno ruszyć w 2014 r. Dotychczas wykonano w Polsce 51 odwiertów, ale według Woźniaka można spodziewać się kolejnych 100-200 w ciągu 1-2 lat.

Według stanu na dzień 1 grudnia 2013 r. w Polsce obowiązuje 97 koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż węglowodorów, w tym gazu z łupków. Koncesje te zostały udzielone na rzecz 34 polskich i zagranicznych podmiotów (koncesjonariuszy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNEWS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Brodziński: nieznany termin komercyjnego wykorzystania łupków