Buldożery pod Machu Picchu

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Trwają prace przygotowawcze do budowy ogromnego, wartego miliardy dolarów, lotniska w Peru, które ma umożliwić turystom dotarcie do okolic słynnego Machu Picchu — poinformował portal „The Guardian”.

„Buldożery zaczęły już oczyszczać teren, przekopując miliony ton ziemi w Chinchero, malowniczym inkaskim mieście około 3,8 tys. m n.p.m., które jest bramą do tzw. Świętej Doliny Inków. Te miejsca były niegdyś sercem cywilizacji, która rozciągała się od terenów dzisiejszej Kolumbii po Argentynę, a w XV w. była największym na świecie imperium” — napisał portal.

Zobacz więcej

fot.sandeepachetan.com-flickr.com.

Archeologowie, historycy i lokalna ludność protestują przeciwko inwestycji, która jest ogromnym zagrożeniem dla kompleksów archeologicznych w dawnych miastach Inków, w tym Machu Picchcu, jednym z najcenniejszych zabytków kultury indiańskiej na świecie. Położone na wysokości 2090–2400 m n.p.m. dawne miasto Inków, co roku odwiedza około 1,5 mln turystów, co już i tak — zdaniem UNESCO — stanowi ogromne zagrożenie dla ruin i lokalnego ekosystemu. Bazą wypadową dla Machu Picchu jest pobliskie miasto Cusco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy