Bundesbank prognozuje wolniejsze tempo wzrostu niemieckiej gospodarki

opublikowano: 15-04-2019, 13:27

Wzrost gospodarczy Niemiec miał umiarkowany charakter w pierwszym kwartale 2019 r., a tempo ekspansji pozostaje ograniczone w związku ze spowolnieniem przemysłowym, ocenia Bundesbank.

Niemiecki bank centralny napisał w comiesięcznym raporcie opublikowanym w poniedziałek, że „…zamówienia w przemyśle „dosłownie się załamały”, a nastroje „znacznie się pogorszyły”, co jest bardzo negatywnym sygnałem dla sektora który był motorem eksportu”.

Jens Weidmann, szef Bundesbanku
Zobacz więcej

Jens Weidmann, szef Bundesbanku fot. Bloomberg

Ta ostra ocena pojawia się po tym, jak największa gospodarka strefy euro ledwo uniknęła recesji pod koniec ubiegłego roku, a perspektywy ożywienia pozostają słabe. 

Prezes Bundesbanku Jens Weidmann przyznał przed kilkoma dniami, że wzrost w tym roku może być wolniejszy niż 0,8 proc. - połowę obecnej prognozy - a rząd przygotowuje się do obniżenia własnych prognoz

Słabość niemieckiej gospodarki jest poważnym problemem dla Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ decydenci starają się zrozumieć, czy mają do czynienia z chwilową zadyszką czy też z szerszym spowolnieniem, które wymaga zdecydowanej reakcji. 

Według Weidmanna, nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ożywienie w drugiej połowie roku.

Według Bundesbanku, dobra pogoda w lutym nadal napędzała boom budowlany. Konsumpcja prywatna przezwyciężyła słabszy okres, ponieważ środki fiskalne przyjęte przez rząd zaowocowały wzrostem wydatków gospodarstw domowych. Zainteresowaniem cieszyła się w końcu sprzedaż samochodów, po tym jak konsumenci wstrzymali zakupy pod koniec zeszłego roku

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu