BZ WBK przejmuje kawałek DB Polska

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Jeśli Pekao nie wchłonie Aliora, może stracić pozycję numer dwa na rynku. Tuż za nim jest już BZ WBK

Grudzień to gorący miesiąc dla bankowców inwestycyjnych w Polsce, kojarzących kupców banków ze sprzedawcami. W grudniu 2013 r., ku zaskoczeniu wszystkich, łącznie z nadzorem, BNP Paribas przejął od Rabobanku BGŻ. Przed rokiem, też w grudniu, rynek otrzymał dwa komunikaty: w pierwszym Alior poinformował, że nie kupi Raiffeisena (choć w Wiedniu już strzelały korki od szampanów), natomiast PZU i Polski Fundusz Rozwoju ogłosiły repolonizację Pekao. W tym roku w grudniu też mamy bankową transakcję, inną niż wszystkie inne: BZ WBK przejmuje wydzieloną część Deutsche Bank Polska. Podobną operację w 2016 r. przeprowadził Alior, który wykroił najlepszą część Banku BPH, bez hipotek walutowych. W przypadku DB Polska sytuacja jest o tyle specyficzna, że do zrealizowania transakcji dojdzie dopiero za rok. Przez 12 miesięcy klienci Deutsche Banku nadal będą obsługiwani, jakby nic się nie zmieniło.

Bank prawie numer 2

Polski oddział Deutsche Banku przejmie trzeci pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Porozumienie zakłada przejęcie najbardziej atrakcyjnych części biznesu — bankowość detaliczną (w tym private banking), średnich i małych przedsiębiorców, a także sieć placówek, agentów pośredników i partnerów. Nie przejmie natomiast portfela hipotecznych kredytów walutowych. BZ WBK stanie się również właścicielem Domu Maklerskiego DB Securities. Proces integracji rozpocznie się dopiero w IV kw. 2018 r. Do tego czasu BZ WBK będzie obserwował interesujące go biznesy DB Polska, a niewykluczone, że zachowa dla siebie wyłącznie samo mięso, czyli klientów zamożnych. Zdaniem Michała Gajewskiego, prezesa BZ WBK, fuzja z polskim oddziałem DB umocni pozycję jego banku w polskim sektorze finansowym.

— Relacje doradców z klientami, a przede wszystkim ich wysoki profesjonalizm są niekwestionowaną wartością dodaną zawartej umowy. Ta część działalności Deutsche Banku Polska jest siłą, która wzbogaci i wzmocni dotychczasową strategię biznesową Banku Zachodniego WBK — powiedział Michał Gajewski.

Przejęcie Deutsche Banku Polska jest kontynuowaniem polityki wzrostowej opartej na fuzjach. BZ WBK połączył już siły z Kredyt Bankiem i Santander Consumer Bankiem. Trzecia transakcja nie wprowadzi go na drugie miejsce w rankingu największych banków w Polsce pod względem aktywów, ale pozwoli mu mocno zbliżyć się do Pekao. Zarząd nie wyklucza kolejnych przejęć w przyszłym roku, co oznacza, że zakup DB Polska nie wyczerpał jego finansowych możliwości. Prezes zapewnił, że strategia wzrostu organicznego nadal będzie utrzymywana, a przejęcie niemieckiego konkurenta nazwał atrakcyjną cenowo okazją, z której BZ WBK skorzystał.

Korzystna transakcja

Wstępna cena nabycia wynosi 1,29 mld zł. BZ WBK zapłaci 80 proc. tej kwoty w akcjach wyemitowanych dla Deutsche Banku. — Wyemitujemy około 2,7 mln akcji na rzecz Deutsche Banku, które odpowiadają 2,7 proc. udziałów w akcjonariacie BZ WBK — powiedział Michał Gajewski. Reszta zostanie zapłacona w gotówce. Taki podział pozwoli bankowi zachować zdolność dywidendową. Korzystnie na politykę dywidendową wpłynie też rezygnacja z przejęcia portfela walutowych kredytów hipotecznych. Zarząd banku twierdzi, że jest szansa, że w przyszłym roku udział tych kredytów w portfelu hipotek spadnie poniżej 10 proc. Prezes BZ WBK nie chciał odnieść się do wypłaty tegorocznej dywidendy.

— Do końca roku mamy jeszcze dwa tygodnie — mówił podczas czwartkowej konferencji. Zdaniem analityków, szanse na podzielenie się zyskiem z inwestorami są jednak niewielkie.

Trudny okres

Otwarte pozostaje pytanie, czy odkładanie procesu integracji na tak długo nie odbije się BZ WBK czkawką? Jak zachowają się klienci DB Polska, głównie zamożni, którzy korzystają z bogatej palety produktów inwestycyjnych banku, której BZ WBK w ofercie nie ma. A przede wszystkim, czy pracownicy banku wytrwają rok na posterunku, nie mając pewności, czy za rok będzie dla nich miejsce w połączonym banku. BZ WBK jest jednak weteranem na rynku fuzji i przejęć i dotychczas doskonale sobie radził z ich wprowadzaniem. Władze banku twierdzą, że nie mają planu dotyczącego redukcji zatrudnienia i likwidacji placówek, dodając, że zachowają najbardziej zdrowe części biznesu obu banków.

OKIEM EKSPERTA
Same plusy

ANDRZEJ POWIERZA, analityk banku Citi Handlowy

Bank stosunkowo tanio kupił wydzieloną część Deutsche Banku Polska. To bez wątpienia dobra decyzja. Dzięki temu doświadczony w przejmowaniu BZ WBK skokowo powiększa rynkowy udział — nadal będzie na trzecim miejscu w rankingu największych banków pod względem aktywów, jednak mocno zbliży się do Pekao. Intencją banku jest przede wszystkim wzmocnienie pozycji w segmencie zamożnych detalicznych klientów, private bankingu oraz bankowości dla małych i średnich firm. Jakość przejmowanego biznesu będziemy mogli ocenić dopiero za jakiś czas. Oczywiście fuzje zawsze niosą pewne ryzyko, np. rezygnacji klientów czy niepewności pracowników, co może negatywnie odbić się na wynikach. W przypadku tego połączenia jednak raczej się tego nie obawiam — przede wszystkim dlatego, że rozmiar przejmowanego biznesu jest niewielki. Ponadto przejmujący ma dobrą opinię na rynku, więc nie powinien odczuć odpływu klientów do konkurencji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

OKIEM EKSPERTA
Słuszna linia

MICHAŁ KONARSKI, analityk Domu Maklerskiego mBanku

Przejęcie wydzielonej części Deutsche Banku to właściwy ruch. Widać, że trzeci co do wielkości bank na polskim rynku kontynuuje politykę wzrostową opartą na połączeniach — ostatnio z Kredyt Bankiem i Santander Consumer Bankiem. Korzyści można wskazać także w kontekście regulacji — coraz wyższych wymogów kapitałowych oraz dotyczących wypłaty dywidendy. Dzięki przejęciu BZ WBK będzie mógł efektywnie zaalokować nadwyżkowy kapitał. Transakcja wpłynie pozytywnie na przyszłe wyniki zwłaszcza w realiach rosnących stóp procentowych. Zwiększy też możliwości dywidendowe spółki, poczynając od przyszłego roku.

Umarł bank, niech żyje bank

Lista banków, które zniknęły z rynku w ostatnich latach, wkrótce będzie dłuższa niż działających. Jako pierwszy zniknął szyld AIG, którego amerykańska matka ogłosiła bankructwo na progu kryzysu finansowego 2008 r. Kupcem był Santander. Leszek Czarnecki kupił w tym czasie bank kredytów samochodowych GMAC, na którego licencji zbudował Idea Bank. Kiedy jedne banki padały, inne powstawały. Okres tuż przed kryzysem i po nim obfitował w nowe biznesy. W 2006 r. działalność zaczęły Noble Bank i Polbank. W 2008 r. wystartował Alior, trochę później Allianz Bank, Meritum, a potem FM Bank — do dzisiaj przetrwały dwa. W tym samym czasie przez świat przetaczała się fala bankowych bankructw. Upadł m.in. belgijski Fortis, który razem z bankiem w Polsce został przejęty przez BNP Paribas. Duński Nycredit, który próbował sił w hipotece, z powodu kłopotów u siebie wycofał się z rynku. HSBC zmienił globalną strategię i zamknął działalność na wielu rynkach — w Polsce detal sprzedał Aliorowi. To samo zrobił norweski DnB Nord, który zamknął biznes detaliczny. Oddziały po nim kupił Idea Bank, nabywca Allianz Banku, który nie przeżył wieku niemowlęctwa. W tym czasie w grupie Leszka Czarneckiego doszło do konsolidacji: Getin połączył się z Noble’em. To były pomniejsze ruchy na rynku. Pierwszą poważną transakcją była sprzedaż BZ WBK w 2010 r. przez AIB, irlandzki bank, który przetrwał kryzys tylko dzięki podatnikom. Kupującym był Santander, który dwa lata później kupił Kredyt Bank od belgijskiego KBC. W 2012 r. fuzję z Polbankiem przeprowadził Raiffeisen, a rok później PKO BP przejął Nordeę, która zwinęła się z Polski. Kolejna fala przejęć nadciągnęła po dwóch latach: Alior przejął Meritum, a BNP Paribas — BGŻ. W 2016 r. została zawarta ostatnia znacząca transakcja tego typu: Alior przejął wydzieloną część BPH, który przestał istnieć jako samodzielny bank. Po drodze z rynku zniknęły WestLB (likwidacja biznesu), PBP (połączył się z FM Bankiem), Santander Consumer Bank (wchłonięty przez BZ WBK) i Sigma (włączony do BGŻ BNP Paribas).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane