CD Projekt zmonopolizował ranking

Marcin Zieliński, partner w Dziale Audytu EY
opublikowano: 12-03-2020, 22:00

To już piąty z rzędu rok, gdy CD Projekt wygrywa w głównej kategorii zestawienia przygotowywanego przez „Puls Biznesu”.

Jeszcze nigdy w ponaddwudziestoletniej historii żadna firma nie zmonopolizowała rankingu Giełdowa Spółka Roku. Etatowy zwycięzca ponownie wygrał nie tylko w głównej kategorii rankingu, ale też w kategoriach dotyczących kompetencji zarządu, relacji z inwestorami, innowacyjności, a w kategorii perspektywy rozwoju zajął drugie miejsce.

Marcin Zieliński, partner w EY

Można się zastanawiać, na ile lat CD Projekt zdominował ranking i czy są ku temu rzeczywiście podstawy. Odpowiedź daje jednak chyba sama giełda. Gdy w ubiegłym roku pisałem komentarz do wyników, kapitalizacja rynkowa CD Projektu wynosiła 18,5 mld zł, podczas gdy miesiąc temu przekroczyła już 32 mld zł, tworząc z CD Projektu trzecią najbardziej wartościową polską spółkę — za PKO BP i PZU — która prześcignęła takie tuzy polskiej gospodarki, jak PKN Orlen, PGNiG, KGHM czy PGE. Moglibyśmy obstawiać zakłady, że sukces długo wyczekiwanego (od 2013 r.) „Cyberpunka 2077” będzie miał również wpływ na wyniki kolejnego rankingu GSR, ale przede wszystkim jest to „gra o wszystko” dla samej spółki. CD Projekt opublikuje swoje roczne wyniki dopiero za miesiąc, tj. 8 kwietnia, ale wydaje się, że nie będzie to miało większego wpływu na postrzeganie spółki, biorąc pod uwagę, że kilkudniową zniżkę kursu po informacji o trzymiesięcznym opóźnieniu debiutu „Cyberpunka” (premiera została przesunięta z 16 kwietnia na 17 września), udało się już odbudować z nawiązką.

Na podstawie wyników za III kwartał 2019 r. widać jednak, że pomimo wzrostu przychodów spółka nie jest w stanie utrzymać wysokiej rentowności operacyjnej, która uległa obniżeniu o 9 pkt proc. z 34 do 25 proc. Ponadto nakłady poniesione na prace rozwojowe związane głównie z „Cyberpunkiem” osiągnęły już na koniec września 2019 r. równie astronomiczny poziom co kapitalizacja spółki (330 mln zł), przewyższając jednocześnie ostatnio publikowane przychody za I-III kwartał 2019 r. (308 mln zł). Niezmiennie imponuje natomiast suma zgromadzonych środków pieniężnych na rachunkach bankowych, która wynosiła około 600 mln zł na koniec III kwartału.

Drugie miejsce na podium tegorocznej edycji GSR należy do kolejnego przedstawiciela branżowego indeksu WIG.Games, czyli Ten Square Games. Spółka ta jest producentem i wydawcą gier udostępnianych w modelu F2P (free to play), przeznaczonych na urządzenia mobilne (smartfony, tablety) oraz przeglądarki. Choć Ten Square Games nie miało w 2019 r. żadnej istotnej premiery, to jednak kluczowa gra mobilna „Fishing Clash”, która wkrótce ma zostać wydana na jednym z największych rynków dla gier mobilnych, tj. w Chinach, zapewniła spółce pokaźne zyski w minionym roku i wywindowała notowania wrocławskiego studia. Kurs akcji pod koniec 2018 r. wynosił blisko 80 zł, podczas gdy 2019 r. zakończony został na poziomie około 200 zł, a obecnie — po zaledwie dwóch miesiącach — wzrósł do 300 zł, podwyższając kapitalizację rynkową do 2,2 mld zł. I to pomimo tego, że jeszcze w styczniu główni akcjonariusze i menedżerowie Ten Square Games sprzedali akcje stanowiące łącznie 13,3 proc. kapitału po cenie 230 zł za walor.

Etatowy zwycięzca ponownie wygrał nie tylko w głównej kategorii rankingu, ale też w kategoriach dotyczących kompetencji zarządu, relacji z inwestorami, innowacyjności, a w kategorii perspektywy rozwoju zajął drugie miejsce.

Inwestorzy mocno wierzą w sukces kolejnego polskiego studia gier ze zdolnym zespołem, które bardzo dynamicznie rośnie, spieniężając kolejne tytuły. Przychody rosną w tempie geometrycznym — z 27 mln w 2017 r. przez 115 mln zł w 2018 r. do 230 mln zł w 2019 r., co przekłada się na rentowność wyników operacyjnych: 11 mln zł w 2017 r., 44 mln zł w 2018 r. i już 50 mln zł po trzech kwartałach 2019 r. Największa część przychodów Ten Square Games generowana jest z mikropłatności w grach, a patrząc na strukturę geograficzną — za 42,4 proc. przychodów odpowiadała Ameryka Płn., 40 proc. wygenerowano w Europie, a 13 proc. w Azji.

Dane te przekonały respondentów badania GSR do przyznania pierwszego miejsca spółce Ten Square Games w kategorii sukces w ubiegłym roku. Emocji nie zabraknie zapewne również w 2020 r., który będzie bogaty w premiery z portfolio wydawniczego firmy. Można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę że spółka ma zgromadzone 42 mln zł środków finansowych, które stanowią już 55 proc. wszystkich aktywów.

Ostatnie miejsce na podium należy do Ryvu Therapeutics, które otrzymało najwyższe wyróżnienie w kategorii perspektywy rozwoju oraz drugie (za CD Projektem z różnicą zaledwie 0,1 pkt) w kategorii kompetencje zarządu. Ryvu jest krakowską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju innowacyjnych terapii onkologicznych. Firma znana była wcześniej pod nazwą Selvita i w ubiegłorocznym głównym rankingu GSR zajęła drugie miejsce.

Walka o kolejne miejsca w głównym rankingu była znacznie bardziej wyrównana i toczyła się między aż sześcioma podmiotami — Vigo Systems (światowy lider w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni), Dom Development, Neuca, 11 bit studios (kolejny producent gier komputerowych i laureat poprzednich edycji GSR), Wirtualna Polska i LPP. Ta ostatnia spółka wygrała w kategorii pokazującej znajomość spółki oraz była bardzo wysoko oceniana w kategoriach kompetencje zarządu oraz relacje z inwestorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński, partner w Dziale Audytu EY

Polecane