CEZ inwestuje w wiatraki

RB
28-08-2008, 00:00

Pieniądze czeskiego giganta energetycznego pójdą na ekoenergię. Na farmę wiatraków w Rumunii spółka wyda 1,1 mld EUR.

Pieniądze czeskiego giganta energetycznego pójdą na ekoenergię. Na farmę wiatraków w Rumunii spółka wyda 1,1 mld EUR.

Normy emisji CO2 narzucane przez Brukselę stają się coraz bardziej rygorystyczne. Dlatego CEZ, czeski gigant energetyczny, postanowił zainwestować w alternatywne źródła energii — kupił projekt sąsiadujących farm wiatraków w Fontanele i Cogealac w Rumunii, 17 km od Morza Czarnego. Ich łączna moc wyniesie 600 MW. Dla porównania, obecna zainstalowana moc elektrowni wiatrowych w kraju wynosi tylko 7 MW.

— Będzie to największa przybrzeżna farma w Europie. Moc projektu jest ponad dwukrotnie większa od drugiej europejskiej farmy wiatraków w budowie i osiąga trzykrotną zainstalowaną moc w eksploatowanej największej farmie w Guadalajarze w Hiszpanii — przekonuje Martin Roman, prezes spółki notowanej na warszawskim parkiecie.

Inwestycje CEZ wyniosą 1,1 mld EUR (3,6 mld zł). Projekt będzie uruchamiany stopniowo. W pierwszej fazie 139 maszyn o całkowitej wydajności 347,5 MW zostanie uruchomionych w 2009 r. Maksymalna moc zostanie osiągnięta rok później.

CEZ zamierza również rozszerzyć portfolio produkcyjne o elektrownie gazowe i dalsze wykorzystanie elektrowni jądrowych.

3,6

mld zł Tyle zainwestuje CEZ w projekt farm wiatraków w Rumunii. Łączna moc elektrowni, która ruszy pełną parą w 2010 r., wyniesie 600 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CEZ inwestuje w wiatraki