CEZ złoży w czwartek ofertę kupna akcji KHW - źródło

Internet Securities
opublikowano: 27-10-2005, 13:29

Czeska grupa energetyczna CEZ, która może zadebiutować na warszawskiej giełdzie na początku 2006 roku i stara się o kupno polskich spółek energetycznych, zamierza złożyć w czwartek ofertę na kupno akcji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) od Skarbu Państwa, dowiedziała się agencja ISB.

Czeska grupa energetyczna CEZ, która może zadebiutować na warszawskiej giełdzie na początku 2006 roku i stara się o kupno polskich spółek energetycznych, zamierza złożyć w czwartek ofertę na kupno akcji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) od Skarbu Państwa, dowiedziała się agencja ISB.

CEZ złoży dzisiaj ofertę na KHW” – powiedziała ISB w czwartek osoba zbliżona do koncernu.

Wiosną tego roku wiceminister skarbu Stanisław Speczik powiedział, że zainteresowanie prywatyzacją KHW wykazały Carbon Invest z Czech, Voest Alpine z Austrii i spółka z RPA.

Według przyjętej w grudniu 2004 roku przez rząd „Strategii prywatyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego”, prywatyzacja KHW miała się odbyć jeszcze w 2005 roku. Agencja ISB dowiedziała się już w sierpniu, że szanse na realizacje takiego scenariusza są niewielkie.

Strategia prywatyzacji sektora przewiduje, że akcje KHW mają być sprzedane silnemu inwestorowi strategicznemu, który kontynuowałby restrukturyzację holdingu. MSP chce sprzedać nawet 85% akcji KHW.

Tymczasem ostatnio Jerzy Polaczek, szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na Śląsku, zapowiedział, że PiS sprzeciwia się tej prywatyzacji i być może zaproponuje wniesienie KHW aportem do Kompanii Węglowej SA.

KHW powstał w 1993 roku, jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, z połączenia 11 kopalni. Obecnie, w wyniku przeprowadzonych restrukturyzacji, w jego skład wchodzi siedem kopalni, a zatrudnienie przekracza 20 tys. osób.

W pierwszym półroczu br. KHW zarobił netto 31,1 mln zł, czyli o ponad 30% więcej niż prognozowano.

Grupa energetyczna CEZ jest zintegrowaną pionowo strukturą holdingową skupiającą w Czechach zarówno producentów energii, jej dystrybutorów, jak i kopalnie węgla. Łącznie w 97 spółkach grupy pracuje 18 tys. osób.

Na koniec 2004 roku CEZ dysponował mocą energetyczną 12,3 tys. MW, czyli ponad 70% potencjału na rynku czeskim.

Według stanu na koniec 2004 roku, 67,6% akcji CEZ należało do czeskiego Skarbu Państwa poprzez Fundusz Majątku Narodowego, ponad 24% do inwestorów instytucjonalnych – głównie zagranicznych, ale także krajowych. Pozostałe walory należały do osób fizycznych, w tym ponad 3% do zarządu.

Obecnie CEZ jest na krótkiej liście inwestorów starających się o kupno od Skarbu Państwa pakietu akcji Elektrowni Kozienice i negocjuje z amerykańskim PSEG kupno akcji Elektrociepłowni Elcho. Od dłuższego czasu rozmawia też ze Skarbem Państwa i Elektrimem w sprawie wejścia do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Spółka jest także zainteresowana zakupem polskich spółek dystrybucji energii elektrycznej, m.in. spółką Enea.

Marcin Zaremba

(ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane