Charles Schwab: Umocnienie dolara zapowie pogorszenie nastrojów

opublikowano: 19-03-2018, 16:19
aktualizacja: 19-03-2018, 16:21

Umocnienie dolara będzie sygnałem pogorszenia warunków finansowania w globalnej gospodarce, zapowiada Kathy Jones z banku Charles Schwab.

W trwającym globalnym boomie gospodarczym nie widać inflacji w realnej gospodarce, jednak mamy do czynienia z inflacją na rynkach aktywów, zauważają eksperci, którzy brali udział w piątkowej dyskusji na antenie telewizji Bloomberg. W pewnym momencie ceny aktywów zajdą tak wysoko, że rynkom będzie groziło załamanie, a w przypadku części z nich sytuacja już jest niebezpieczna, przyznaje Kathy Jones, strateg banku Charles Schwab. Jednak jej zdaniem ten moment jeszcze nie nadszedł, a to dlatego że stopy Fedu wciąż znajdują się poniżej inflacji, a to oznacza dobre warunki finansowania w gospodarce. Według niej potencjalnym punktem zwrotnym może być październik, kiedy EBC może zdecydować o zakończeniu programu skupu aktywów.

- Era taniego pieniądza powoli dobiega końca. W miarę jak to się dzieje, monitoruję zachowanie dolara, ponieważ w obecnym cyklu reakcje na rynku walutowym wyprzedzały reakcje na innych rynkach – zauważa Kathy Jones.

Jej zdaniem amerykańska waluta ma pewien potencjał zwyżek. Biorąc pod uwagę realne stopy procentowe, powinna być kwotowana wyżej, jednak w tym momencie na to nie pozwala deficyt budżetowy i handlowy oraz obawy o sytuację polityczną.

- Jeśli dolar zacznie drożeć, będzie to zapowiedzią pogorszenia warunków finansowania w skali globu – ostrzega specjalistka Charles Schwab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy