Chiński eksport kontynuuje wzrost

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 07-09-2020, 06:16

Po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, chiński eksport wraca na właściwe tory, choć i w czasie ogólnoświatowej kwarantanny zachowywał się nadspodziewanie dobrze. W ubiegłym miesiącu kontynuował wzrostową tendencję. Nieoczekiwanie za to spadł import.

W sierpniu 2020 r. sprzedaż zagraniczna Państwa Środka wzrosła o 9,5 proc. w ujęciu dolarowym w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r., wynika z zaprezentowanych w poniedziałek danych Administracji Celnej. To wynik lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 7,1 proc. wobec zwyżki o 7,2 proc. w lipcu.

Chiny, port kontenerowy w Szanghaju
fot. REUTERS/Aly Song

Ponownie z kolei odnotowano natomiast spadek importu. W sierpniu zmniejszył się on o 2,1 proc. w ujęciu rocznym przy prognozie zakładającej 0,1-proc. wzrost i spadku w lipcu o 1,4 proc.

W rezultacie Chiny wypracowały nadwyżkę w handlu zagranicznym sięgającą 59,93 mld USD, niższą o 3,37 mld niż miesiąc wcześniej, ale znacząco wyższą od oczekiwanych 50,5 mld USD.

Chiński eksport był w tym roku zaskakująco stabilny dzięki sprzedaży sprzętu medycznego i materiałów związanych z pracą w domu i nauczaniem w domu, w tym komputerów i tabletów. Impulsem dla sprzedaży chińskich towarów jest otwieranie się wielu gospodarek w Azji i na całym świecie.

Eksperci podkreślają, że wymiana handlowa to jedyny obszar stosunków między USA i Chinami, który ostatnio nie pogorszył się, a oba narody potwierdzają swoje zaangażowanie w umowę handlową tzw. Fazy 1.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane