Chiński regulator zaostrzy warunki pożyczek

MD
opublikowano: 28-10-2009, 10:26

Chińska Komisja Regulacji Bankowej chce zapobiec niewłaściwemu wykorzystywaniu pożyczek osobistych udzielanych Chińczykom. Celem jest ograniczenie spekulacji.

Komisja ujawniła w środę na swojej stronie internetowej, że chciałaby aby pożyczki powyżej 300 tys. juanów (43,9 tys. USD) trafiały bezpośrednio do strony transakcji, którą zawiera pożyczający pieniądze np. na zakup auta lub mieszkania klient banku.

W pierwszym półroczu wartość kredytów udzielonych w Chinach potroiła się do 7,37 bln juanów (1,08 bln USD), z czego wartość pożyczek osobistych sięgnęła 650,8 mld juanów i była o 150 proc. wyższa niż rok wcześniej. Boom kredytowy spowodował wzrost aktywów na chińskich rynkach. Obudziło to obawy iż pieniądze są wykorzystywane do spekulacji i nie trafiają do realnej gospodarki, jak chciał rząd.

- To pierwszy krok w kierunku zacieśnienia polityki kredytowej – powiedział Gabriel Gondard z Fortune SGAM Fund Management Co. w Szanghaju. – Zaczynają działać bo dane makro z ubiegłego roku były dobre – dodał.

W trzecim kwartale PKB Chin rósł o 8,9 proc., najmocniej w tym roku.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiński regulator zaostrzy warunki pożyczek