Chiny: 383 mln użytkowników telefonów komórkowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-11-2005, 07:20

W Chinach pod koniec października były 383 miliony użytkowników telefonów komórkowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to aż o 48,2 mln klientów więcej.

W Chinach pod koniec października były 383 miliony użytkowników telefonów komórkowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to aż o 48,2 mln klientów więcej.

    W tej chwili na 100 Chińczyków przypada 29 aparatów. Jednocześnie z szybko rosnącym popytem na telefony komórkowe gwałtownie zwiększa się ilość krótkich informacji tekstowych - SMS-ów. W ciągu pierwszych 10 miesięcy br. Chińczycy przesłali ich ponad 246 mld.

    Dane te podało w środę chińskie ministerstwo przemysłu informatycznego.

    Fenomenalny rozwój łączności komórkowej idzie w parze z równie szybkim rozwojem telefonii konwencjonalnej. Pod koniec października w Chinach było 348 mln linii stacjonarnych, prawie 37 mln więcej niż w 2004 roku. Ma je do swojej dyspozycji 27 na 100 Chińczyków.

    Już dwa lata temu jednak posiadaczy telefonów stacjonarnych było mniej niż właścicieli komórek.

    Boom na rynku sprawia, że suto zarabiają firmy telekomunikacyjne; w ciągu dziesięciu miesięcy br. ich obroty sięgnęły ponad 65 mld dolarów USA, co oznacza wzrost o 11 procent wobec tego samego okresu w roku ubiegłym.

    Chiny sprowadziły pierwszą partię urządzeń do obsługi telefonii komórkowej w 1987 roku. Potrzeba było 10 lat, by zebrało się 10 mln abonentów; w 2001 roku było ich już najwięcej na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane