Chiny coraz bliżej zostania numerem '1' na rynku lotniczym

opublikowano: 21-10-2016, 07:07

Chińczycy szykują się do przewodzenia światu w kolejnej dyscyplinie. Tym razem, jak wynika z raportu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) najprawdopodobniej w ciągu 8-9 lat przeskoczą Stany Zjednoczone i zostaną największym rynkiem lotniczym na świecie pod względem liczby pasażerów, donosi Bloomberg.

IATA szacuje, że liczba pasażerów podróżujących do, z i wewnątrz Chin niemal podwoi się do 927 mln rocznie do 2025 r. W ciągu kolejnych dziesięciu lat ma zwiększyć się do 1,3 mld rocznie. Tymczasem dla porównania, podobny wskaźnik dla Stanów Zjednoczonych ma wzrosnąć w 20205 r. do 904 mln z 657 mln w roku ubiegłym.

Wyświetl galerię [1/2]

Samolot, lotnisko, pasażerowie

Istock

Zrzeszenie oczekuje wzrostu globalnej liczby podróżujących, przy czym największej dynamiki spodziewa się w regionie Azji i Pacyfiku, w związku z szybkim rozwojem tamtejszych gospodarek i zwiększeniem dostępu do usług transportu lotniczego. Również pod względem cenowym.

Według IATA we wspomnianym okresie Indie najprawdopodobniej zostaną trzecim pod względem wielkości rynkiem lotniczym na świecie z 263 mln pasażerów rocznie przebijając Wielka Brytanię (256 mln).

Ludzie chcą latać. Infrastruktura lotnicza, w tym terminale, pasy startowe, systemy zabezpieczeń i bagażowe, kontrola ruchu lotniczego i cała gama elementów z tym związanych muszą być systematycznie rozwijane by pokrywać, a nawet wyprzedzać rosnące zapotrzebowanie – ocenia Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA. 

Tymczasem amerykański Boeing prognozuje, że w ciągu najbliższych 20 lat region Azji i Pacyfiku potrzebował będzie ponad 15 tys. nowych samolotów i ponad pół miliona nowych pilotów i techników. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu