Chiny: Coraz więcej pustyń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-06-2006, 09:41

Obszary o charakterze pustyni zajmują dziś 1/3 powierzchni lądowej Chin. Co roku przybywa 3 tys. kilometrów kw. terenów pustynnych - ocenia chiński Państwowy Zarząd Leśnictwa.

Obszary o charakterze pustyni zajmują dziś 1/3 powierzchni lądowej Chin. Co roku przybywa 3 tys. kilometrów kw. terenów pustynnych - ocenia chiński Państwowy Zarząd Leśnictwa.

Władze uważają, że choć proces pustynnienia udało się w ostatnim dziesięcioleciu przyhamować, to i tak ma on nadal niepokojący charakter. Radykalną poprawę sytuacji uniemożliwiają często nawiedzające kraj susze i wywoływane przez nie pożary obszarów leśnych.

Źródłem przekształcania się dużych połaci kraju w martwe pola jest także ekspansja pustyni Gobi, burze piaskowe, oraz nadmierna eksploatacja pastwisk i rabunkowa gospodarka wodna.

W przedstawionym niedawno przez ONZ raporcie stwierdzono, że dalsza degradacja środowiska, związana m.in. z pustynnieniem terytorium i zanikiem gruntów uprawnych, może sprawić, że do 2010 roku ok. 50 mln Chińczyków będzie musiało zmienić miejsce zamieszkania.

Henryk Suchar

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Coraz więcej pustyń