Chiny: kraje korzystające z metali ziem rzadkich nie mogą działać przeciwko nam

opublikowano: 30-05-2019, 10:14

Rzecznik chińskiego resortu handlu powiedział, że Chiny są gotowe zaspokoić rozsądny popyt innych krajów na metale ziem rzadkich, donosi Reuters.

Gao Feng podkreślił jednocześnie, że nie jest do zaakceptowania, aby kraje korzystające z metali ziem rzadkich importowanych z Chin działały przeciwko nim i próbowały je osłabiać. Choć rzecznik nie wymienił żadnego kraju, to jest jasne, iż chodzi o USA.

Sprawa metali ziem rzadkich, których Chiny są największym dostawcą na świecie, stała się głośna w ostatnim czasie. Wizyta prezydenta Xi Jinpinga w jednej z firm zajmujących się metalami wykorzystywanymi w urządzeniach nowych technologii wywołała spekulacje, że Chiny mogą wykorzystać metale ziem rzadkich w konflikcie handlowym z USA. Takie sugestie pojawiły się w kontrolowanych przez władze chińskich mediach. Uznano to za eskalację sporu oddalającą perspektywę jego zakończenia.

W środę PAP informował, że Pentagon przedstawił Kongresowi USA raport na temat importu metali ziem rzadkich z Chin, który pokrywa aż 80 proc. zapotrzebowania kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu