Chiny: największa od 11 lat zmiana fixingu juana

opublikowano: 29-04-2016, 07:30

Bank centralny Chin obniżył w piątkowym fixingu kurs juana wobec dolara o 0,56 proc. To największy taki ruch od lipca 2005 roku.

Ludowy Bank Chin ustalił kurs juana na 6,4589 za dolara wobec 6,4954 w czwartek. Dopuszczalny zakres wahań wynosi 2 proc. w każdą stronę. Obecnie notowany jest po 6,4748 za dolara i spada o 0,01 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Analitycy uważają, że decyzja banku centralnego nie oznacza zmian polityki dotyczącej chińskiej waluty, ale raczej jest reakcją na wyraźne osłabienie dolara po tym, jak Bank Japonii zaskoczył rynek nie zmieniając polityki monetarnej w czwartek, co umocniło jena.

Inwestorzy spokojnie zareagowali na wiadomości dotyczące chińskiej waluty. Na rynkach akcji przeważa podaż po czwartkowej przecenie na Wall Street. W Szanghaju główny indeks tracił 0,3 proc., a Hongkongu, którego waluta jest powiązana z dolarem amerykańskim, spadek wynosił 1,35 proc. Giełda w Seulu spada o 0,5 proc. W Japonii giełdy nie pracują z powodu święta.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu