Chiny: produkcja i usługi pozostają silne

opublikowano: 30-04-2018, 07:33
aktualizacja: 30-04-2018, 07:34

Choć gospodarka Chin wysyła pojedyncze sygnały, że zbliża się spowolnienie, jednak usługi i produkcja pozostają solidne.

Oficjalny indeks menedżerów PMI dla przemysłu spadł nieznacznie w kwietniu do 51,4 pkt z 51,5 pkt miesiąc wcześniej. Mediana prognoz zakładała wartość na poziomie 51,3 pkt.

Chiny, flagi
Zobacz więcej

Chiny, flagi fot. Bloomberg

Z kolei wskaźnik PMI dla przemysłu nieprodukcyjnego obejmujący usługi i budownictwo, wzrósł do 54,8 pkt. przebijając szacunki ekonomistów. Poziomy powyżej 50 oznaczają poprawę sytuacji w danym segmencie gospodarki.

W obliczu utrzymujących się zagrożeń dla perspektyw handlowych wynikających ze sporu ze Stanami Zjednoczonymi oraz skutków ograniczenia kredytów, twórcy polityki gospodarczej Państwa Środka wyrazili obawy, że gospodarka może zwolnić nieco mocniej niż wynikałoby to z cykliczności trendów. To oznacza, że obniżenie funduszy, które kredytodawcy muszą blokować w banku centralnym zwiększyło rynki, a misja urzedników handlowych USA, która ma odwiedzić Chiny w najbliższych dniach może złagodzić napięcia.

Uważamy, że rząd dobrze poradzi sobie z sytuacją i nie pozwoli na wybuch wojny handlowej – ocenia Shen Jianguang, główny ekonomista Azji w Mizuho Securities Asia. 

Dodaje, że konsumpcja wewnętrzna jest również odporna i tylko inwestycje - inwestycje samorządowe w szczególności - zwolniły nieco, a to ma na celu kontrolowanie długu.

Wskaźnik nowych zamówień eksportowych zmniejszył się do 50,7 pkt. z 51,3 pkt., choć pozostał w zasadzie zgodny z odczytami z ostatnich kilku miesięcy. Nowe zamówienia również spadły do 52,9 z 53,3 pkt..

Prywatne dane PMI z firmy Caixin, które mają zostać opublikowane w środę i piątek, przewidują odczyty dla usług i produkcji na niższych poziomach niż oficjalne wskaźniki. Wskaźnik PMI Caixin może lepiej odzwierciedlać warunki dla mniejszych firm i sektora prywatnego.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg przewidują całoroczny wzrost chińskiej gospodarki rzędu 6,5 proc. w 2018 r., w porównaniu z 6,9 proc. rok wcześniej. Jest to nadal zgodne z oficjalnymi celami Pekinu, a twórcy polityki gospodarczej ładą nacisk na liczbowe cele, gdyż dążą do usunięcia ryzyka finansowego i zwiększenia stabilności.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu