Chiny przestają gromadzić kukurydzę

opublikowano: 29-03-2016, 09:08

Władze Chin ogłosiły, że kończą w tym roku program gromadzenia zapasów kukurydzy.

Rząd Chin zachęca państwowe i prywatne firmy do kupowania kukurydzy po cenach rynkowych. Będzie także dążył do zmian w uprawach kukurydzy i zmniejszenia powstałych zapasów, informuje agencja Xinhua. Zmiany będą obowiązywać od sezonu 2016/17.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rząd Chin rozpoczął program dopłat do produkcji kukurydzy w 2008 roku. Kupował ją powyżej cen rynkowych w celu ochrony dochodów gospodarstw rolnych. Spowodował tym samym wzrost produkcji o ponad 35 proc. Chiny są obecnie największym po USA producentem i konsumentem kukurydzy.

- Rolnicy zastanawiają się co powinni zasiać tej wiosny, na jakie dopłaty mogą liczyć i czy pokryją one straty spowodowane przez spadek cen kukurydzy – powiedział Yan Zhang, analityk Shanghai JC Intelligence Co.

Cena kukurydzy z wrześniowych kontraktów notowanej na  Dalian Commodity Exchange spadła o 3,2 proc. w poniedziałek. We wtorek rośnie o 0,3 proc. do 1573 juanów.

Zapasy kukurydzy w Chinach sięgną 111,5 mln ton na koniec sezonu 2015/16, prognozuje amerykański Departament Rolnictwa. Są ponad dwukrotnie większe niż rezerwy kukurydzy w USA i stanowią ponad połowę jej globalnych zapasów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny przestają gromadzić kukurydzę