Chiny upłynniły akcje za 126 mld USD (WYKRES DNIA)

Po tym jak zarządzający chińskimi rezerwami wyprzedali pakiety obligacji amerykańskiego skarbu na kwotę ćwierć biliona dolarów, przeszli do upłynniania ogromnych ilości akcji spółek z giełdy nowojorskiej, donosi Bloomberg.

Wartość pakietu akcji spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, będących w posiadaniu podmiotów z Chin
Zobacz więcej

Wartość pakietu akcji spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, będących w posiadaniu podmiotów z Chin departament skarbu, Bloomberg

Od końca lipca do marca podmioty z Chin wyprzedały 38 proc. pakietu akcji spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej będącego w ich posiadaniu. Za największą cześć wyprzedaży odpowiadał podmiot zarządzający oficjalnymi rezerwami Chin. Wartość posiadanego pakietu obniżyła się o 126 mld USD, a pozyskana płynność została użyta do wsparcia juana i prób zatamowania odpływów kapitału z kraju. Jednocześnie spowolniła wyprzedaż będących w posiadaniu Chin amerykańskich obligacji skarbowych, których pakiet odchudzono od 2014 r. łącznie o 250 mld USD.

- Chiny prawdopodobnie próbują w ten sposób pozyskiwać płynność, a przy tym obniżyć ryzyko swojego portfela – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Fredrik Nerbrand, szef działu alokacji aktywów w banku HSBC.

Wartość sprzedanego przez Chiny pakietu akcji odpowiada za około 0,5 proc. całkowitej kapitalizacji giełdy nowojorskiej.


Wartość pakietu akcji spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, będących w posiadaniu podmiotów z Chin. Źródło: departament skarbu, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu