Citigroup: Rynki graniczne dogonią wschodzące (WYKRES DNIA)

Warto zainteresować się akcjami z tych gospodarek rozwijających się, które nie mieszczą się we wskaźnikach rynków wschodzących, ocenia Andrew Howell, strateg banku Citigroup.

Zobacz więcej

Zachowanie indeksu MSCI Frontier Markets (linia biała) na tle analogicznego wskaźnika rynków wschodzących (linia niebieska) Bloomberg

Od początku roku obliczany przez MSCI indeks giełd rynków granicznych zyskał 0,5 proc., podczas gdy MSCI Emerging Markets stracił 0,7 proc. Od utworzenia w grudniu 2007 r. grupujący akcje z 23 słabiej rozwiniętych rynków z gospodarek dojrzewających wskaźnik stracił połowę wartości, co oznacza o 17 punktów procentowych wyższą stratę od zanotowanej w tym samym czasie przez indeks rynków wschodzących.

„Spółkom z rynków granicznych warto przyjrzeć się bliżej” – oceniał w raporcie Andrew Howell.

Od początku roku jedyny polski fundusz skupiający się na rynkach granicznych, Noble Fund Africa and Frontier, dał zarobić 11,3 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat jest jednak wciąż na 51,6-procentowym minusie. W indeksie MSCI Frontier Markets największą wagę mają spółki z Kuwejtu, Argentyny, Nigerii, Pakistanu i Maroko. Dominują w nim emitenci z sektora finansowego, którzy dysponują ponad 52-procentowym udziałem w indeksie, ponad dwukrotnie większym niż we wskaźniku rynków wschodzących.


Zachowanie indeksu MSCI Frontier Markets (linia biała) na tle analogicznego wskaźnika rynków wschodzących (linia niebieska). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Citigroup: Rynki graniczne dogonią wschodzące (WYKRES DNIA)