Clarida potwierdzi brak przesłanek do zmiany stóp procentowych w USA

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 30-05-2019, 11:06

Podczas czwartkowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje zrewidowany odczyt dynamiki amerykańskiego PKB w I kw. 2019 roku.

Zgodnie ze wstępnym odczytem gospodarka USA rosła w tempie 3,2% w ujęciu zannualizowanym, jednak konsensus rynkowy zakłada, że drugi szacunek okaże się nieco niższy. Publikacji będzie towarzyszył odczyt liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych, natomiast później zostaną opublikowane dane odnośnie niezakończonej sprzedaży domów. W oczekiwaniu na powyższe odczyty indeks dolara utrzymuje się powyżej poziomu 98 pkt. Jeśli dane mocno nie rozczarują, to w obliczu utrzymującej się niepewności sentyment prodolarowy może się utrzymać. Ewentualne słabsze publikacje nie powinny także stanowić przesłanek do zmiany poziomu stóp procentowych przez Fed. Dziś wieczorem będzie przemawiał Clarida z Fed, który najprawdopodobniej podtrzyma swoją opinię, że obecnie odpowiednim podejściem jest utrzymanie statusu quo w polityce pieniężnej. 

Bank Kanady (BoC) nie zaskoczył rynków i zgodnie z oczekiwaniami utrzymał główną stopę procentową na poziomie 1,75% w skali roku. W opinii banku uzasadnione pozostaje podtrzymanie akomodacyjnej polityki pieniężnej. Dalsze kroki będą uzależnione od napływających danych z gospodarki kanadyjskiej. Szczegółowo analizowana jest kondycja gospodarstw domowych oraz rozwój sytuacji na rynkach ropy naftowej i w światowym handlu. W komunikacie padło stwierdzenie, że ostatnie dane makroekonomiczne są zgodne z projekcjami banku zawartymi w kwietniowym raporcie nt. polityki monetarnej. Co więcej, zdaniem BoC spowolnienie obserwowane w dwóch ostatnich kwartałach było przejściowe, chociaż zaakcentowano fakt, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego wzrosły. W reakcji na komunikat para USD/CAD kontynuowała wzrosty, co w konsekwencji doprowadziło do testu okolic 1,3545.

Główna para walutowa EUR/USD od początku tego tygodnia sukcesywnie znajduje się na coraz niższych poziomach cenowych i oscyluje dziś w rejonie 1,1130. Euro ciąży kwestia pogarszających się włoskich finansów publicznych a także nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia w Niemczech. Wzrost popytu na bezpieczne aktywa ciążył również notowaniom złotego. USD/PLN jednak w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej okrągłego poziomu 3,8600.

EUR/USD

EUR/USD dziś wyhamował nieco zniżki, jednakże od początku tygodnia ruch spadkowy doprowadził kurs w okolice 1,1130. Notowania utrzymują się w zakresie wyznaczonym przez klin spadkowy i poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co w dalszym ciągu sprzyja pogłębieniu spadków. Najbliższy opór w postaci 50-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 1,1215.

USD/JPY

USD/JPY wyhamował spadki w rejonie lokalnych dołków z początku maja i powrócił do wzrostów. Zakres wahań w dalszym ciągu pozostaje jednak ograniczony poprzez linie poprowadzone odpowiednio po ostatnich minimach i maksimach lokalnych. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co jak na razie ogranicza potencjał do większego odreagowania. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 110 jenów za dolara. 

 

 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy