Cognor produkuje więcej, niż wynoszą jego moce

opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Polskie zakłady przekraczają zdolności produkcyjne, a mimo to importujemy coraz więcej stali. Mamy piątą lokatę na świecie.

107 proc. — tyle w ubiegłym roku sięgnął wskaźnik produkcji stali w zakładach z grupy Cognor w stosunku do zdolności wytwórczych. Oznacza to, że działające w nich urządzenia wyprodukowały jej więcej, niż wynoszą ich nominalne moce. Jeszcze pięć lat temu wskaźnik faktycznej produkcji do potencjału wynosił 80 proc.

Zakłady grupy Cognor, którą kieruje Przemysław Sztuczkowski, już w ubiegłym roku przekroczyły moce produkcyjne. Ich przedstawiciele spodziewają się, że tegoroczny popyt będzie 3-4 proc. wyższy od ubiegłorocznego, i zastanawiają się nad zwiększeniem potencjału.
Zobacz więcej

PODAŻ I POPYT

Zakłady grupy Cognor, którą kieruje Przemysław Sztuczkowski, już w ubiegłym roku przekroczyły moce produkcyjne. Ich przedstawiciele spodziewają się, że tegoroczny popyt będzie 3-4 proc. wyższy od ubiegłorocznego, i zastanawiają się nad zwiększeniem potencjału. Fot. GK

Pierwsza „10”

Cognor nie jest wyjątkiem. Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, mówił niedawno w „PB”, że moce produkcyjne polskich hut się wyczerpały. W efekcie coraz więcej importujemy. Potwierdzają to również dane przedstawione przez Cognor.

— Pod względem importu stali netto zajmujemy 9. miejsce na świecie. Jeszcze wyższą lokatę mamy w imporcie w przeliczeniu na mieszkańca. Wynosi on 124 kg stali na osobę rocznie, co daje nam piątą pozycję na świecie — wylicza Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru.

Przed nami są Tajlandia, Wietnam, Arabia Saudyjska, i Algieria. Polska jest jedynym europejskim krajem w pierwszej dziesiątce największych importerów.

— Stany Zjednoczone, które właśnie wprowadzają cła na wyroby stalowe, by bronić swoich producentów przed importem, są dopiero na siódmym miejscu. Importują 67 kg stali na osobę rocznie — wylicza Krzysztof Zoła. Polska importuje i produkuje coraz więcej stali, ponieważ dynamicznie rośnie jej zużycie. W 2017 r. sięgnęło 13,7 mln ton, o ponad 0,5 mln ton więcej niż w 2016 r.

Stefan Dzienniak postulował niedawno na łamach „PB” budowę nowego pieca, który pozwoliłby ograniczyć import i zwiększyć w zużyciu udział krajowych dostaw. Wówczas Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognoru, twierdził, że piec nie jest konieczny, bo polskie zakłady mogą wykonać prace modernizacyjne pozwalające na zwiększenie mocy wytwórczych zarówno w stalowniach, jak i w walcowniach. Podkreślał jednak, że na razie nie warto ich przeprowadzać, bo zwiększenie potencjału może przyczynić się do obniżki cen na rynku stali i rentowności producentów.

Warunki banków

Jednak specjaliści Cognoru nie czekają z założonymi rękami. Krzysztof Zoła informuje, że grupa analizuje możliwości przeprowadzenia prac modernizacyjnych, które pozwolą zarówno zwiększyć zdolności produkcyjne, jak i poszerzyć asortyment produktów. Plany na razie nie są jednak skonkretyzowane. Ich realizacja i zakres zależą m.in. od sfinalizowania przez spółkę rozmów z bankami dotyczących refinansowania długu. Cognor pozyskał bowiem 40 mln zł z obligacji, ale planował zebrać o 50 mln zł więcej. Dlatego też musi uzgodnić z bankami nowe warunki finansowe, od których zależą także plany inwestycyjne. © Ⓟ

SPTDATA - Interesujesz się rynkiem wyrobów hutniczych? Zamów specjalistyczny raport SpotDaty, czyli jednostki analitycznej należącej do Bonnier Business Polska, wydawcy „Pulsu Biznesu”. W ofercie m.in. analizy rynku automotive, bankowego, pracy, a także makroekonomiczne i finansowe. Dyrektorem SpotDaty jest Ignacy Morawski, ekonomista z wieloletnim doświadczeniem pracy w sektorze finansowym, wyróżniony w 2017 r. przez „Financial Times” jako jedna ze 100 najbardziej innowacyjnych osób Europy Środkowej. Kontakt: i.morawski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu