Cyfrowy Polsat chce kupić Asseco

opublikowano: 18-12-2019, 22:43
aktualizacja: 19-12-2019, 12:02

Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza chce kupić 21,95 proc. największej polskiej firmy informatycznej. Jeśli transakcja dojdzie do skutku Asseco stanie się głównym partnerem technologicznym Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat ogłosił zaproszenie do składania ofert sprzedaży akcji informatycznej spółki. Chce kupić 18,22 mln szt. akcji Asseco Poland dających 21,95 proc. głosów. Proponuje 65 zł za sztukę. Łączna wartość tego pakietu to 1,18 mld zł.

Kurs Asseco Poland na wieść o zainteresowaniu przejęciem przez Cyfrowy Polsat rośnie o ponad 10 proc. po otwarciu notowań.

Czwartkową sesję na GPW akcje Cyfrowego Polsatu rozpoczęły spadkiem kursu notowań o blisko 3 proc.

Strategiczni partnerzy

Jeśli zrealizuje plan Asseco może stać się głównym partnerem technologicznym grupy Cyfrowy Polsat, która wydaje na IT blisko 400 mln zł rocznie, wspierającym rozwój i utrzymanie jej systemów informatycznych. Z drugiej strony, specjalistyczne usługi telekomunikacyjne grupy Cyfrowego Polsatu mogą poszerzyć ofertę usług Asseco Poland.

- Dodatkowym impulsem dla Cyfrowego Polsatu do zaangażowania kapitałowego w Asseco Poland, jest fakt, że branża IT jest silnikiem napędowym niemal wszystkich sektorów zarówno polskiej, jak i światowej gospodarki. Współpraca obydwu firm może być więc naturalnym krokiem w czasach rozwoju Gospodarki 4.0, której podstawą są IoT, big data czy chmura obliczeniowa oraz 5G” – mówi Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu.

- Efekty jakie możemy wspólnie osiągnąć, dają nam jeszcze większe perspektywy rozwoju na szybko rosnących rynkach telekomunikacyjnym i informatycznym. Współpracując, możemy działać jako największa grupa technologiczna i dostarczać najbardziej innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów - dodaje Adam Góral.

Szansa dla obu

Po realizacji i rozliczeniu transakcji, w zależności od wyników zaproszenia, Cyfrowy Polsat zamierza prowadzić z Adamem Góralem negocjacje w celu zawarcia umowy akcjonariuszy.

Prezes i założyciel Asseco ma nadal odpowiadać za strategię informatycznej grupy  oraz wszelkie decyzje związane z jej organizacją.

 - Jako założyciel i główny akcjonariusz grupy Cyfrowego Polsatu, mogę stwierdzić, że jeśli Cyfrowy Polsat zostanie akcjonariuszem Asseco Poland, w stopniu zgodnym z opublikowanym raportem giełdowym, to będzie to dla obydwu firm dodatkowa szansa na rozwój i zbudowanie pozycji konkurencyjnej w gospodarce, której podstawą są nowoczesne technologie – mówi Zygmunt Solorz.

Spółki nie planują połączenia i będą nadal działały autonomicznie, ale ich wspólny potencjał  ma umożliwić stworzenie bogatej oferty zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych. 

Dla Cyfrowego Polsatu postawienie na lokalnego partnera, silnie zaangażowanego we wdrożenie nowego środowiska to sposób na dywersyfikację ryzyka w obszarze IT oraz gwarancja wsparcia biznesu grupy. Poza tym w ocenie medialnej grupy akcje Asseco oferujące stopę dywidendy na poziomie 5 proc. "stanowią świetną inwestycje kapitałową".

Apel o wsparcie

Adam Góral w liście do inwertorów napisał, że Asseco dysponuje zarówno produktami, jak i potencjałem merytorycznym, który mógłby doprowadzić grupę Cyfrowego Polsatu do najlepszych rozwiązań w sferze IT, dlatego propozycja zaangażowania grupy w akcjonariat została przyjęta z wielką satysfakcją. Prezes nie ma wątpliwości, że zacieśnienie współpracy może posłużyć zwiększeniu konkurencyjności zarówno Asseco, jak i grupy Cyfrowego Polsatu. 

„Szansa rozszerzenia współpracy, którą otrzymuje nasz zespół jest szansą niepowtarzalną, przy czym to od naszych dotychczasowych akcjonariuszy, w dużej mierze, będzie zależało, czy dojdzie do urzeczywistnienia realizacji tych planów. W związku z tym, zwracam się do naszych Akcjonariuszy o pozytywną reakcję na ofertę Cyfrowego Polsatu dotyczącą zakupu akcji Asseco Poland” - napisał Adam Góral.

Krótkie zapisy

Przyjmowanie zapisów na akcje potrwa do 23 grudnia, a rozliczenie planowane jest na 30 rudnia. Podmiotem pośredniczącym jest Trigon DM. Obecnie Cyfrowy Polsat posiada akcje Asseco uprawniające do wykonywania 1,05 proc. głosów. Adam Góral kontroluje niecałe 10 proc. głosów. Największym akcjonariuszem jest Aviva OFE, która ma blisko 15 proc. Ponad 5 proc. głosów kontroluje PZU OFE i NN OFE.

Grupa Cyfrowy Polsat w czwartek podpisała ugodę z Huaweiem ws. zakończenia pracy przy wdrożeniu systemów IT. Wypracowanie ugody zajęło partnerom tylko trzy tygodnie.

Czytaj także: Solorz porozumiał się z Huawei.

Kurs akcji Asseco zakończył środowe notowania na poziomie 60 zł co daje blisko 5 mld zł kapitalizacji całej spółki. Cena proponowana przez Cyfrowy Polsat jest 8,3 proc. powyżej zamknięcia.

Analitycy negatywnie oceniają pomysł zaangażowania Cyfrowego Polsatu w Asseco. 

Konrad Księżopolski z Haitonga, cytowany przez agencję Bloomberg nie do końca rozumie powód tej operacji. Wystarczająco dobrym uzasadnieniem nie jest jego zdaniem zakońzcenie współpracy z Huaweiem. Jego zdaniem, byłoby lepiej, gdyby Cyfrowy wykorzystał 1,2 mld zł na wzmocnienie aktywów telekomunikacyjnych i mediowych, wycofanie Netii z GPW lub zmniejszenie zadłużenia. 

Paweł Szpigiel z mBanku uważa informację za negatywną z punktu widzenia Cyfrowego Polsatu. 

- Bliższa współpraca firm i wysoka stopa dywidendy z Asseco nie są wystarczającym uzasadnieniem - uważa analityk, który cenę 65 zł za akcję uważa za "raczej wysoką". Podobnie jak Konrad Księżopolski specjalista uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie zadłużenia Cyfrowego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec, Kamil Zatoński

Polecane