Czesi zgodzili się na ograniczenia na rynku pracy UE

TONSIL Spółka Akcyjna
26-10-2001, 17:03

BRUKSELA (Reuters) - W piątek Czechy niechętnie zgodziły się na siedmioletni okres przejściowy, w którym ich obywatele po wejściu do Unii Europejskiej nie będą mogli w pełni korzystać ze swobody zatrudnienia. Wcześniej na podobne ustępstwa poszły Węgry i Słowacja.

Kandydaci uważają, że ograniczenie w dostępie do rynku pracy uczyni ich w praktyce obywatelami UE drugiej kategorii, ale na takie rozwiązanie nalegają Niemcy i Austria, obawiające się zalewu taniej siły roboczej ze Wschodu.

"Zaakceptowaliśmy (te ograniczenia) w poczuciu realizmu" - powiedział główny negocjator Czech, Pavel Telicka.

Telicka dodał jednak, że Praga zastrzegła sobie możliwość wprowadzenia anlogicznego ograniczenia wobec własnego rynku pracy po wejściu do UE. Dotyczyłoby ono wszystkich państw unijnych, w tym także nowych członków.

Inni kandydaci wywalczą sobie prawdopodobnie to samo prawo.

"Nie jesteśmy protekcjonistami" - zapewnił Telicka dodając, że opcja ta jest rozważana wyłącznie teoretycznie i jako ostateczność.

Pod presją Austrii i Niemiec UE przyjęła okres przejściowy w swobodnym dostępie do rynku pracy, który będzie trwał od dwóch do siedmiu lat.

Kilka krajów, między innymi Holandia i Szwecja zapewniły już jednak, że otworzą swój rynek w momencie rozszerzenia UE.

EURO-SCEPTYCY

Stanowisko Unii Europejskiej jest źle odbierane przez kraje kandydackie, a w niektórych spośród nich rośnie fala eurosceptycyzmu, co prawdopodobnie wynika z coraz większej świadomości, że kraje członkowskie niezbyt entuzjastycznie patrzą na rozszerzenie swego bogatego klubu.

"Ograniczenia (dla pracowników) mają poważny wpływ na naszą opinię publiczną" - powiedział Telicka.

Jego frustrację podziela negocjator Słowacji, Jan Figel.

"Popieramy otwarcie rynku pracy, ponieważ uważamy, że cała Europa musi stać się bardziej konkurencyjna" - powiedział Figel.

"Mamy nadzieję, że ta filozofia zwycięży po rozszerzeniu UE" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TONSIL Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czesi zgodzili się na ograniczenia na rynku pracy UE