Czyżowicz: obniżka akcyzy zapobiegła drastycznym podwyżkom cen paliw

27-05-2004, 12:47

PAP: Obniżka akcyzy na paliwo o 5 groszy na litrze zapobiegła drastycznej podwyżce cen paliw - uważa wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz. Czyżowicz przekonywał w czwartek w Sejmie, że większa obniżka akcyzy byłaby zbyt kosztowna dla budżetu państwa.

Zaniepokojenie wysokością cen paliw i reakcjami władz na rosnące ich ceny wyraził Stanisław Stec z SLD. Poseł pytał, czy sytuacji na rynku paliw na świecie nie wykorzystują nasi "rodzimi potentaci" i czy ich działaniom przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak powiedział wiceminister, wysokie ceny paliw w Polsce spowodowane są sytuacją na rynku paliw na świecie. Jego zdaniem, obniżenie akcyzy już przyniosło korzyści.

"W celu uniknięcia drastycznego wzrostu cen obniżyliśmy akcyzę o 5 gr, a ceny detaliczne w tym czasie spadły ok. 3 gr. To spowodowane było drastycznym wzrostem cen ropy na świecie" - powiedział Czyżowicz.

Wiceminister przypomniał jednak, że każda obniżka podatku akcyzowego "pociąga za sobą określone skutki dla budżetu".

Jego zdaniem, gdyby obniżka wyniosła 10 gr na litrze, jak postulował wiceminister gospodarki Jacek Piechota i część analityków, to budżet straciłby 35 mln zł miesięcznie. Obniżka akcyzy o 5 groszy spowodowała, że do budżetu wpłynie miesięcznie o 17,5 mln zł mniej.

Czyżowicz zapewnił, że działaniom polskich firm paliwowych przygląda się zarówno resort gospodarki, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wiceminister wyjaśnił także, że resort finansów nie mógł obniżyć akcyzy na olej napędowy, bo jej stawka byłaby wówczas niższa niż stawka minimalna wynegocjowana z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Czyżowicz: obniżka akcyzy zapobiegła drastycznym podwyżkom cen paliw