Da Costa: port lotniczy w Berlinie nigdy nie zostanie otwarty

opublikowano: 27-04-2016, 14:55

Budowany od lat nowy port lotniczy w Berlinie nigdy nie zostanie otwarty, twierdzi Dieter Faulenbach da Costa, który do 1999 roku był odpowiedzialny za planowanie realizacji projektu.

Port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER) miał zostać otwarty w 2011 roku. Celem było zastąpienie mniejszych portów: Schönefeld i Tegel. Projekt od lat boryka się jednak z nowymi problemami. Ostatnia deklaracja władz Berlina wskazuje 2017 rok jako ten, kiedy port rozpocznie działalność. Da Costa ma jednak wątpliwości. Jego zdaniem, zmiany projektu systemu ochrony przeciwpożarowej, które były głównym powodem opóźnienia otwarcia BER, powodują iż cały projekt staje się niewykonalny.  

Berlin Brandenburg Airport (BER)
Zobacz więcej

Berlin Brandenburg Airport (BER) Klaus-Dietmar Gabbert/dapd/FORUM

- Przekształcenie systemu ochrony przeciwpożarowej, które odbywa się przez ostatnie cztery lata w BER, uniemożliwia otwarcie nowego portu – powiedział Da Costa. - Zamiast dokończyć system, który był zgodny z pierwotną zgodą na budowę, i przeprowadzić jego test, zdecydowali zmienić projekt – dodał.

Władze Berlina, które wraz z władzami Brandenburgii płacą od 2011 roku odszkodowania liniom lotniczym za opóźnienie projektu przekonują, że zapowiedź otwarcia portu BER w 2017 roku jest wciąż aktualna. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu