Develia potwierdziła obrany kurs

opublikowano: 23-01-2020, 22:00

Cele zarządu na lata 2020-21 systematyzują znane już informacje o spółce. Będący w powijakach projekt w Malinie może jednak wszystko zmienić

Develia (dawniej LC Corp) opublikowała cele przyjęte przez zarząd na lata 2020-2021. W 2020 r. chce m.in. sprzedać 2-2,2 tys. mieszkań i wprowadzić do sprzedaży 1,9-2,2 tys. następnych (w 2019 r. sprzedała 1,5 tys., a rok wcześniej 1,9 tys. mieszkań). Przekazane użytkownikom ma być co prawda tylko 1-1,1 tys., ale do końca 2021 r. liczba ta ma wzrosnąć do 2,9-3,3 tys. Jeszcze w 2020 r. sprzedany ma być warszawski biurowiec Wola Retro i rozpoczęta budowa nowego we Wrocławiu (tzw. projekt Kolejowa). Wskaźnik długu netto do kapitałów własnych ma przy tym nie przekroczyć 60 proc., a zadłużenie z tytułu obligacji ma spaść co najmniej o 60 mln zł w wyniku refinansowania innymi instrumentami niż obligacje.

— Plan sprzedaży na 2020 r. jest dobrą informacją, gdyż implikuje ponad 30-procentowy wzrost w stosunku do 2019 r. Cel ten jest jednakże potwierdzeniem tego, co spółka wcześniej sygnalizowała. Sprzedaż Woli Retro była również zapowiedziana, podobnie jak uruchomienie projektu Kolejowa. Spadek liczby mieszkań przekazywanych użytkownikom również nie może zaskakiwać, gdyż w 2018 r. i pierwszej połowie 2019 r. widać było opóźnienia w uruchamianiu nowych projektów — komentuje Cezary Bernatek, analityk Erste Securities Polska.

Wrocławski Wilanów

Nie ma się więc co dziwić, że na przekazany w nocy z 22 na 23 stycznia 2020 r. komunikat rynek zareagował niespełna 2-procentowym wzrostem kursu. Ale może się on bardziej zmienić, jeśli zacznie się konkretyzować sprawa inwestycji we wsi Malin w przylegającej do Wrocławia gminie Wisznia Mała. Develia przekazała w komunikacie, że do końca 2021 r. tamtejsza nieruchomość otrzyma status komercyjno-mieszkaniowy. Obecnie jest to grunt rolny. A chodzi o niebagatelny plac — aż 169 ha.

— Obecnie rynek nie wycenia tego projektu — uważa Cezary Bernatek.

Komercja znów w cenie

Znamienne jednak, że po miesiącach upłynniania aktywów biurowych Develia w ogóle myśli o nowych projektach komercyjnych.

W przypadku Develii nieruchomość komercyjna to jednak też kula u nogi. Mowa o wrocławskim wieżowcu Sky Tower. Powstał, gdy za Develią stał Leszek Czarnecki — miał być symbolem jego biznesowego rozmachu. W obecnej strukturze własnościowej Develia zapowiedziała, że do końca 2020 r. zmieni jego model biznesowy z biurowo-handlowo- -usługowego na biurowo-usługowo-rozrywkowy.

— Zmiana modelu biznesowego może zwiększyć atrakcyjność budynku, ale nadal będzie to obiekt dość trudno sprzedawalny — zaznacza Cezary Bernatek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane