Duńczycy połączą polskie płatności

opublikowano: 02-01-2019, 22:00

Grupa Nets, która w ubiegłym roku przejęła operatorów serwisów Dotpay i eCard, teraz ma chrapkę na Przelewy24.

Grupa ścigająca lidera polskiego rynku e-płatności może połączyć siły. Według naszych informacji należąca od ubiegłego roku do duńskiej grupy Nets spółka Dotcard, właściciel platform Dotpay i eCard, przymierza się do przejęcia platformy Przelewy24.

— To byłoby połączenie rynkowego numeru dwa i trzy. Duńczycy uzyskali już wyłączność negocjacyjną — twierdzi nasze źródło.

Jacek Kinecki, dyrektor sprzedaży i marketingu w Przelewach24, nie odpowiedział na nasze pytania i odmówił komentarza. Ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia nie usłyszeliśmy też od Duńczyków.

„Nie udzielamy komentarzy w sprawie plotek na temat naszego potencjalnego zainteresowania konkretnymi fuzjami i przejęciami” — napisał w odpowiedzi na nasze pytania Søren Winge, rzecznik prasowy Nets.

Wartość potencjalnej transakcji może iść w setki milionów złotych, bo wyceny spółek z branży szybko rosną. Gdy w 2015 r. fundusz MCI zdejmował z małej giełdy eCard, kontrolowany wcześniej przez TUW SKOK (obecnie Saltus), spółkę wyceniano na nieco ponad 40 mln zł. Na przełomie 2015 i 2016 r. fundusz wydał dwa razy więcej na serwis Dotpay, a w połowie 2018 r. obie spółki — połączone już pod szyldem Dotcard — trafiły do grupy Nets w ramach transakcji wartej 315 mln zł. MCI chwaliło się wtedy, że zanotowało przy okazji najwyższy zysk z pojedynczej transakcji w historii funduszu.

— Przelewy24 mogą być sprzedawane przy wycenie na poziomie dwudziestokrotności zysku EBITDA, co oznaczałoby około 1 mld zł — twierdzi nasze źródło.

Operatorem platformy Przelewy24 jest poznańska spółka PayPro. Wchodzi ona w skład grupy Dialcom24, której głównym udziałowcem jest Piotr Kurczewski, będący jednocześnie prezesem PayPro - według ostatnich danych z KRS ma 65-procentowy pakiet. Do grupy należy też m.in. internetowa platforma wymiany walut Walutomat.pl i elektroniczny portfel YetiPay. Według ostatnich dostępnych danych, spółka PayPro miała w 2016 r. 36,9 mln zł przychodów przy 21,5 mln zł zysku operacyjnego i 17,4 mln zł zysku netto. Działająca od 15 lat platforma Przelewy24 ma obecnie ponad 60 tys. partnerów i chwali się realizowaniem 80 transakcji na sekundę.

Tymczasem Nets to jeden z największych graczy na europejskim rynku płatności, silny zwłaszcza w krajach skandynawskich i bałtyckich. Duńska firma od ubiegłego roku należy do funduszu private equity Hellman & Friedman, który zapłacił za nią 5,3 mld USD i zdjął ją z giełdy w Kopenhadze, zapowiadając jednocześnie duże inwestycje w przejęcia w innych krajach Europy. Spółka w pierwszym półroczu 2018 r. miała 3,78 mld DKK przychodów netto (w przeliczeniu około 2,2 mld zł), notując jednocześnie 1,3 mld DKK zysku na poziomie EBITDA (0,75 mld zł).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Naszym celem jest kontynuacja rozwoju, zarówno organicznego, jak też dzięki konsolidacji. Akwizycja rozszerza naszą obecność w Europie, szczególnie w obszarze usług handlowych o wysokiej dynamice. Dotpay/ eCard w ostatnich latach zanotował bardzo dobre wyniki, osiągając solidny wzrost obrotów, stąd nasza decyzja o zakupie — mówił przy okazji wejścia do Polski Bo Nilsson, prezes firmy Nets.

Na transakcję jeszcze w lipcu zgodził się UOKiK, a w grudniu — KNF. Jeśli Nets będzie chciało przejąć Przelewy24, zgoda tych dwóch instytucji również będzie konieczna. Zgodnie z ostatnim raportem „E-Commerce w Polsce 2018”, przygotowanym przez Gemiusa, szybki przelew przez serwis płatności to zdecydowanie najczęściej wybierana przez Polaków metoda płatności internetowych — wybierają ją ponad dwie trzecie ankietowanych. W płatności tego rodzaju, nazywanej pay-by-link, zakupy przez internet są szybsze, bo klienci nie muszą samodzielnie wprowadzać na stronach swojego banku danych do przelewu i czekać na dostarczenie pieniędzy e-sklepowi w ramach sesji ELIXIR — operator serwisu pay-by-link, zintegrowanego z e-sklepem, za drobną opłatą bierze to bowiem do siebie i przekazuje pieniądze odbiorcy natychmiast.

Rynkowym numerem jeden w Polsce jest PayU, należące do południowoafrykańskiego koncernu Naspers. W badaniach Gemiusa wskazywane jest przez 65 proc. osób, które korzystają z serwisów płatności. Przelewy24 w tej kategorii były drugie, z 20-procentowym wynikiem. Żaden inny serwis nie uzyskał wyniku wyższego niż 2 proc.

PayU długo korzystało na tym, że miało faktyczny monopol na obsługę płatności internetowych w serwisie Allegro. Jednak po tym, jak Naspers sprzedał platformę e-handlową funduszom private equity, do obsługi transakcji na Allegro dopuszczono innych operatorów bramek płatniczych, z których pierwszym były właśnie Przelewy24.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane