Dwucyfrowe stopy zwrotu z akcji w 2023 r.

opublikowano: 11-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najbliższe 12 miesięcy pozwoli zapomnieć o giełdowej bessie z 2022 r. Główne indeksy podniosą się o 10 proc. - wynika z ankiety agencji Bloomberg.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie sektory akcji poradzą sobie najlepiej w 2023 r.
  • na które rynki warto zwracać uwagę
  • jakie będą największe zagrożenia
  • jakie wydarzenia mogą zmienić wydźwięk prognoz

Na fali optymizmu wynikającej z coraz większego przeświadczenia, że Rezerwa Federalna zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, aż 71 proc. zarządzających z całego świata, zbadanych w ramach ankiety agencji Bloomberg, przewiduje dodatnie stopy zwrotu z akcji w 2023 r.

Pośród ponad 130 specjalistów zarządzających funduszami w Goldman Sachsie, BlackRocku czy Amundi nie zabrakło też pesymistów. Przewidują dalsze spadki na giełdach, powołując się na stale trwające globalne zagrożenia, jak inflacja czy globalna recesja. Około 45 proc. inwestorów instytucjonalnych wskazało je jako potencjalnie najbardziej dotkliwe.

Będzie w czym wybierać

Mimo ostatniego odbicia na rynkach akcji indeks MSCI All-Country World jest na dobrej drodze do zamknięcia 2022 r. z najgorszym wynikiem od 2008 r. Indeks S&P500 prawdopodobnie podzieli jego los. Głównymi winowajcami tej sytuacji są kryzys energetyczny, spowolnienie gospodarcze oraz jastrzębia polityka pieniężna.

Zdaniem specjalistów przyszły rok okaże się lustrzanym odbiciem obecnego. Niskie wyceny pozwolą inwestorom na kupno spółek ze względu na ich fundamenty. Najlepiej powinny radzić sobie podmioty, które utrzymają zyski mimo zwalniającej globalnej gospodarki. Zarządzający wybierają przede wszystkim akcje firm z branży ubezpieczeniowej i medycznej. Zwracają uwagę na wysoki potencjał dywidendowy i możliwie małą zmienność cenową.

Co ciekawe, przewaga spółek value nie wyklucza atrakcyjności sektora technologicznego. Mimo że jest podatny na zmiany cyklu gospodarczego, to niskie wyceny pozwolą inwestorom na nim zarobić, szczególnie przy przewidywanym spadku rentowności obligacji rządowych. Najbardziej wyróżniającymi się spółkami będą Apple, Amazon oraz Alphabet. Przy pozostałych należy zastosować bardziej selektywne podejście.

– Choć recesja i mniejsze zyski nadal są zagrożeniem, to w pewnym stopniu zostały już zdyskontowane przez rynek. Strach inwestorów wywołuje niepewność, która w przyszłym roku powinna zostać rozwiana – mówi Pia Haak, dyrektor inwestycyjna w Swedbanku Robur.

Część ekspertów wskazuje chińskie akcje jako ciekawy dodatek do portfela, szczególnie przy oczekiwanym odejściu rządzących od polityki „zero covid”. Wycena walorów z Państwa Środka spadła w tym roku do poziomu poniżej dwudziestoletniej średniej, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi cenowo od tych z Europy czy USA.

Nie tak kolorowo

W porównaniu do 2022 r. prognozy inwestorów instytucjonalnych na najbliższe 12 miesięcy są w większości pozytywne, jednak w ujęciu historycznym pozostawiają wiele do życzenia. Średnia przewidywana stopa zwrotu na poziomie 10 proc. jest niższa od zanotowanych podczas ostatnich rynkowych odbić z lat 2009 i 2019.

Przed nadmiernym optymizmem powstrzymuje inwestorów inflacja. Mimo że w Stanach Zjednoczonych spadła z najwyższego poziomu od 40 lat, to może pozostać wysoka przez długi czas. Jedyną nadzieją na jej obniżkę jest wznowienie podwyżek stóp, co negatywnie wpłynęłoby na giełdy i zwiększyło prawdopodobieństwo recesji. Zarządzający liczą się więc z tym, że nie uda się uniknąć jednocześnie spowolnienia gospodarczego i deprecjacji pieniądza.

To samo zagrożenie

Strach przed inflacją i spowolnieniem gospodarczym dominował również wśród zarządzających funduszami przebadanych w comiesięcznej ankiecie Bank of America. W edycji z grudnia 2022 r. obawy przed recesją były najwyższe od kwietnia 2020 r.

Aktualność prognoz zmienić mogą dwa nadchodzące wydarzenia. We wtorek opublikowany zostanie odczyt inflacyjny za listopad, a w środę Fed podejmie decyzję w kwestii dalszych ruchów stóp. Jakikolwiek niespodziewany ruch – wzrost inflacji lub kontynuacja cyklu wpłyną negatywnie na prognozy dla rynków akcji.

– Długotrwały rajd na giełdzie nie jest możliwy, dopóki inflacja nie zmieni trendu na zdecydowanie opadający w kierunku celu. Nie należy jeszcze rezygnować z defensywnej alokacji i dobrze zdywersyfikowanego portfela – mówi Shoqat Bunglawala, szef działu inwestycji wieloaktywowych dla rynków wschodzących w Goldman Sachsie.

Ostatnio się sprawdziło

Tegoroczna ankieta Bloomberga została przeprowadzona między 29 listopada a 7 grudnia 2022 r. W poprzedniej edycji zarządzający przewidywali, że największym zagrożeniem dla akcji w 2022 r. będzie agresywne zacieśnienie polityki przez banki centralne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mikołaj Śmiłowski, Bloomberg

Polecane