Dziedzictwo Jana Kulczyka pełne wyzwań

Najcenniejsze aktywo, pakiet akcji w SABMillerze, jest jedynym, które nie będzie wymagało pracy od sukcesora najbogatszego Polaka.

Sukcesja była dobrze przygotowana. Od końca 2013 r. wiadomo, że biznesowym następcą twórcy Kulczyk Investments (KI) jest jego syn, Sebastian Kulczyk. Półtora roku temu został prezesem KI, podczas gdy ojciec objął stery w radzie nadzorczej. Najcenniejszym aktywem w rodzinnym portfelu nadal jest 3-procentowy pakiet akcji SABMillera, największego browaru na świecie. Wart jest dziś 9,5 mld zł, a cały majątek Jana Kulczyka (według rankingu „Wprost”) szacuje się na ponad15 mld zł. Jednak to właśnie w pozostałych spółkach portfelowych Sebastian Kulczyk będzie miał co robić.

Jan Kulczyk
Jan Kulczyk

Ciech potrzebuje ekspansji

Mimo klarownie określonej sukcesji giełdowi inwestorzy musieli odreagować wiadomość o śmierci najbogatszego Polaka. O poranku zniżkowały notowania chemicznego Ciechu i poszukiwawczo-wydobywczego Serinusa. Na plusie była natomiast energetyczna Polenergia.

— To spółka o tak niewielkiej płynności akcji, że zachowanie kursu nie jest miarodajne — przypomina Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale. Ciech to producent sody kalcynowanej, wyceniany przez giełdę na 3,7 mld zł. To też jedna z najświeższych i najbardziej kontrowersyjnych transakcji Jana Kulczyka. Do prywatyzacji tej państwowej firmy chemicznej doszło w czerwcu zeszłego roku — za pakiet kontrolny, kupiony w wezwaniu, biznesmen zapłacił skarbowi państwa grubo ponad 600 mln zł. Kontrowersje wynikają z faktu, że rozmowy na temat prywatyzacji Ciechu zostały nagrane przez kelnerów w restauracji Sowa i Przyjaciele. Perspektywy Ciechu wyglądają dobrze, a dba o nie nowy prezes — Maciej Tybura, powołany na stanowisko w zeszłym tygodniu. Ma zadbać o zagraniczną ekspansję firmy, którą Jan Kulczyk miał wspierać siecią swoich międzynarodowych kontaktów. Można się zastanawiać, czy syn zrobi to równie skutecznie.

— Inwestorzy są podzieleni, a część z nich obawia się, że zagraniczna ekspansja może oznaczać przesadne inwestycje— zauważa Dominik Niszcz, analityk DM Raiffeisen.

Ukraina nadal ważna

Typowo energetyczną pozycją w portfelu KI jest Polenergia, z kapitalizacją na poziomie 1,2 mld zł. To poprzez tę spółkę Jan Kulczyk chciał realizować swoją najświeższą ideę — inwestycje na Ukrainie — nie zważając na trwający konflikt z Rosją. Kulczykowi marzyła się m.in. budowa połączenia energetycznego i gazowego pomiędzy Polską a Ukrainą, a to wpisywałoby się w jeszcze szerszą koncepcję połączenia korytarzem Wschodu z Zachodem (tu byłoby miejsce dla innego projektu Polenergii — gazociągu Bernau-Szczecin, łączącego Polskę z Niemcami). Na Ukrainie działa też Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures). Notowany na polskiej GPW i wyceniany na 178 mln zł poszukuje i wydobywa tam gaz i ropę. Szło mu świetnie do czasu eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ewakuacja załogi, dodatkowe podatki, utrudnienia dla prywatnych inwestorów nie sprzyjają wycenie ani wynikom, które dodatkowo są pod presją niskich cen ropy. Jana Kulczyka to najwyraźniej nie zniechęcało — kontrolowana przez niego spółka nigdy nie sygnalizowała możliwości opuszczenia Ukrainy. — To się nie zmieni — przekonują bliscy współpracownicy Sebastiana Kulczyka.

Syn wnosi technologie

Serinus to jedno z kilku surowcowych aktywów w portfelu KI, ale jedyne z ekspozycją na Ukrainę. Jan Kulczyk, który surowcami w wydaniu globalnym zainteresował się 10 lat temu, celował dotychczas głównie w Afrykę. KI jest największym polskim inwestorem na Czarnym Lądzie, a poza Serinusem (który ma też koncesje w Tunezji) jest zaangażowany jeszcze w pięć spółek. To notowana na londyńskim AIM Neconde Energy i Loon Energy, wyceniana na giełdzie w Toronto, a także Centar, Strata i San Leon Energy. Infrastrukturalną pozycją w portfelu KI jest Autostrada Wielkopolska, budująca i eksploatująca trasę A2 na odcinku Konin — Nowy Tomyśl. Biznes stabilny, z koncesją na ponad 30 lat. Filarem, który do rodzinnego biznesu wnosi Sebastian Kulczyk, są natomiast nowe technologie. To m.in. centrum danych Beyond.pl. i Fibar Group, działająca w segmencie systemów inteligencji budynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane