Ekonomiści oczekują pierwszego spadku brytyjskiej gospodarki od 2012 r.

opublikowano: 09-07-2019, 07:13

W drugim kwartale 2019 r. brytyjska gospodarka prawdopodobnie odnotowała pierwszy od siedmiu lat spadek, wynika z analizy oczekiwań ekonomistów.

Mediana prognoz specjalistów zakłada ujemną dynamikę na poziomie 0,1 proc. Oznacza to pogorszenie nastrojów, gdyż jeszcze w czerwcu oczekiwano jedynie stagnacji. Potwierdzeniem czarnych prognoz może być kolejny spadek sprzedaży w branży detalicznej oraz prognozy dla niej, które są „bardzo ponure”. 

Wlk. Brytania, Brexit
Zobacz więcej

Wlk. Brytania, Brexit fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu szef  Banku Anglii Mark Carney ostrzegł, że napięcia w globalnym handlu i rosnące zagrożenie nieuzasadnionym brexitem zwiększyły ryzyko zdławienia wzrostu.

Ekonomiści oczekują, że gospodarka wzrosła w maju o 0,3 proc, po spadku o 0,4 proc. w kwietniu. Jednak taki odczyt oznaczałby, że w czerwcu ekspansja musiałaby wynieść aż 0,8 proc. tylko do uzyskania „płaskiego”, „zerowego” wyniku za cały kwartał.

Pogarszające się perspektywy, zarówno w kraju, jak i za granicą, spowodowały, że inwestorzy i ekonomiści zaczęli oczekiwać obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu