Eksport Japonii wzrósł drugi miesiąc z rzędu

opublikowano: 18-06-2018, 09:31
aktualizacja: 18-06-2018, 09:32

Kontynuacja wzrostu japońskiego eksportu w drugim miesiącu z rzędu dało więcej pewności, że gospodarka Japonii odbije się w bieżącym kwartale, pomimo rosnących napięć w handlu międzynarodowym. Jednak wzrost importu doprowadził saldo wymiany do wyższego niż oczekiwano deficytu handlowego..

Wartość eksportu wzrosła w maju o 8,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wynika z danych ministerstwa finansów. Mediana prognoz analityków zakładała dynamikę na poziomie 7,5 proc. Z kolei import zwiększył się o 14,0 proc. W tym przypadku prognoza zakładała wzrost o 8,0 proc. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Bilans handlowy przyniósł wzrost deficytu do 578,3 mld jenów (5,2 mld USD) przebijając ponad dwukrotnie projekcję na poziomie 205,2 mld USD.

Najnowsze dane pokazują umiarkowaną siłę japońskiego eksportu, a do tej pory nie pojawiły się wyraźne oznaki niedawnych napięć w handlu światowym, które miały wpływ na wymianę handlową Japonii z resztą świata, chociaż eksport stali do USA odnotował spadek. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu