Eksport portugalskiej żywności do krajów poza UE wzrósł o ponad 12 proc.

PAP
opublikowano: 20-01-2014, 20:49

Eksport portugalskich produktów rolnych do państw spoza Unii Europejskiej zwiększył się w 2013 r. o 12,1 proc. wobec 2012 r. Najlepiej sprzedawała się tam oliwa z oliwek oraz wino.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. polityki żywnościowej Nuno Vieira, w ub.r. Portugalia obecna była ze swoimi produktami rolnymi na 51 międzynarodowych rynkach. Dostarczano tam łącznie 114 rodzajów produktów rolnych.

“Rynki państw nienależących do Unii Europejskiej mają już 35-proc. udział w całym eksporcie portugalskiej żywności. Rynki te odbierają głównie naszą oliwę z oliwek, a także wino” - ujawnił Nuno Vieira.

Udział rynków spoza UE w całości eksportu portugalskiej żywności wzrósł od listopada ub.r. o 2 punkty procentowe.

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie wynika, że w ub.r. eksport portugalskiej żywności zwiększył się o 7,3 proc. do 5,1 mld euro. Do krajów nie należących do UE sprzedaż wzrosła o 12,1 proc. wobec 2012 r., a na rynki unijne o 5,1 proc.

Największymi odbiorcami portugalskich produktów rolnych były w ub.r. Hiszpania oraz Angola. Ta była afrykańska kolonia zwiększyła w ub.r. import żywności z Portugalii o 8,8 proc. Podobny wzrost – na poziomie 8,7 proc. – nastąpił w przypadku Brazylii.

W ub.r. najwyższą dynamikę importu portugalskiej żywności zaobserwowano u państw Afryki Północnej oraz Rosji. Maroko i Algieria zwiększyły swoje zakupy u producentów rolnych z Portugalii średnio o 220 proc., zaś Rosjanie o 136 proc.

“O ile w krajach Maghrebu drastycznie rośnie popyt na nasze mięso wołowe i baraninę, o tyle w przypadku Federacji Rosyjskiej zwiększa się import portugalskiej wieprzowiny. Wejście na rynek rosyjski ułatwiło nam wprowadzenie przez Moskwę ograniczeń na zakup wieprzowiny z Hiszpanii” - dodał Nuno Vieira.

Portugalski rząd ubiega się obecnie o certyfikaty eksportowe dla swych produktów rolnych na 69 rynkach świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Eksport portugalskiej żywności do krajów poza UE wzrósł o ponad 12 proc.