Eksport rosyjskiego zboża wzrósł w tym roku już o 42 proc.

opublikowano: 07-05-2018, 12:41
aktualizacja: 07-05-2018, 12:41

Sprzedaż rosyjskiego zboża za granicę znacząco wzrosła w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku, donosi serwis RT.com, który powołuje się na premiera Dmitrija Miedwiediewa.

Z końcem kwietnia dostawy zboża wzrosły o ponad 42 proc. - powiedział Miedwiediew. W ubiegłym roku Rosja wyeksportowała zboża o wartości 21 mld USD. 

Pszenica
Zobacz więcej

Pszenica Bloomberg

To więcej niż przychody ze sprzedaży broni - zaznaczył premier Rosji.

Rosyjski eksport produktów rolnych i artykułów spożywczych wzrósł 16-krotnie od 2000 r. W 2016 r. Rosja stała się światowym liderem w eksporcie pszenicy. Od początku XXI wieku udział tego kraju w światowym rynku pszenicy zwiększył się czterokrotnie, z 4 do 16 procent.

Eksport zboża w ostatnim sezonie (od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r.) wyniósł 35,47 mln ton, w tym 27,075 mln ton pszenicy. Ministerstwo Rolnictwa spodziewa się, że eksport zboża z Rosji w bieżącym roku rolniczym wyniesie około 53 mln ton, a podaż pszenicy sięgnie 40 mln ton.

Zgodnie z prognozą Ministerstwa Rolnictwa, w ciągu najbliższych sześciu lat rosyjski eksport produktów rolnych zwiększy się do 45 mld USD. Rosja dąży również do tego, aby stać się światowym liderem w eksporcie towarów wolnych od GMO. GMO zostało zakazane w Rosji w 2016 r.

Prawie połowa krajów na świecie kupuje pszenicę z Rosji, która rok po roku poprawia rentowność, próbując ograniczyć zależność od importu produktów rolnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu