Czytasz dzięki

Emerytura z TFI bez tajemnic

Justyna Dąbrowska
opublikowano: 11-09-2016, 22:00

Tak wielu tak wiele oferuje tak niewielu — to najlepsze podsumowanie oferty emerytalnej w TFI

Fala sporego zainteresowania tematem OFE dosięgła także tych, którzy chcieliby oszczędzać w trzecim filarze. Z badania Deutsche Banku wynika, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z 5,7 do 12,5 proc. wzrósł odsetek osób deklarujących odkładanie pieniędzy na dostatnią emeryturę. Słowa przekuły się też w czyn.

W pierwszym półroczu liczba indywidualnych kont emerytalnych (IKE) wzrosła o 4,2 proc., do 868 tys., a indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego o 4,5 proc., do 614 tys. Lwią część (54-63 proc.) otwarto w TFI i choć wciąż ani aktywnych kont, ani pieniędzy na nich nie ma dużo, to do końca roku (do 31 grudnia można wykorzystać limit, z którym związana jest ulga podatkowa) trochę ich jeszcze przybędzie. Na zainteresowanych prowadzeniem rachunku w TFI czeka dość szeroka i zróżnicowana oferta produktowa. Na rynku jest szesnaście towarzystw prowadzących IKE i trzynaście, które oferują IKZE.

Liczba funduszy, w ramach których możliwe jest inwestowanie, zależy od towarzystwa i z reguły jest proporcjonalna do wielkości całej oferty funduszu. Niektóre TFI proponują bardziej zagregowany portfel (w ofercie TFI BGŻ BNP Paribas są trzy subfundusze), część zaś stawia na większą dywersyfikację (w Pionner Pekao TFI można wybrać spośród 29 subfunduszy). Tak jak zróżnicowana jest oferta, tak też różne są wymogi dotyczące opłat i wpłat.

Dotyczy to w szczególności opłat za otwarcie rachunku oraz minimalnej wysokości pierwszej i kolejnych wpłat. Sporo funduszy nie pobiera opłat za otwarcie, natomiast najczęstszym warunkiem „na wejściu” jest wpłata nie mniej niż 500 zł i dopłacanie przynajmniej 100 zł w kolejnych turach.

Fundusze proponują klientom różne rozwiązania, uwzględniając przy tym chociażby ich odmienną skłonność do ryzyka, chęć samodzielnego wyboru funduszy wchodzących w skład portfela inwestycyjnego bądź wyboru gotowego rozwiązania modelowego. W ramach IKE BPH TFI oferuje trzy strategie inwestycyjne — model dynamiczny i zrównoważony oraz indywidualny program oszczędzania.

Pierwsze dwa rozwiązania to gotowe zestawy funduszy, różniące się przede wszystkim poziomem ryzyka. Model dynamiczny przeznaczony dla klientów akceptującychwyższe ryzyko, co w praktyce przekłada się na większy udział funduszy rynku akcji w portfelu.

W ramach modelu zrównoważonego większa część pieniędzy lokowana jest w instrumenty bardziej bezpieczne, przede wszystkim obligacje. Indywidualny program oszczędzania daje natomiast klientowi możliwość samodzielnego skonstruowania portfela i dowolnego podziału pieniędzy pomiędzy dostępne subfundusze.

To, jak ulokowane zostaną pieniądze klienta, zależeć może też od jego wieku.BPH TFI w modelu dynamicznym i zrównoważonym uwzględnia dodatkowo kolejne przedziały wiekowe, którym odpowiada konkretny skład portfela o różnym ryzyku. Wraz z wiekiem komponent ryzyka zmniejsza się z 80 do 30 proc. w modelu dynamicznym.

Dla modelu zrównoważonego analogiczne wartości to 50 i 20 proc. Podobne rozwiązanie proponuje także Legg Mason w ramach strategii modelowej „Cykl Życia”. Wraz z wiekiem klienta z jego portfela wycofywane są sukcesywnie fundusze akcji — jest ich 60 proc. w przypadku osoby w wieku do 45 lat, ale już w przypadku 70-latka nie ma ich wcale.

Z wiekiem rośnie natomiast udział funduszy rynku pieniężnego, które wysokich stóp zwrotu co prawda nie przynoszą, ale też jest małe ryzyko, że przyniosąduże straty. Dlatego w modelowym portfelu dla osób najstarszych ich udział to 70 proc. Na rynku dostępne są także rozwiązania oparte na połączeniu różnych rodzajów rachunków w jeden pakiet emerytalny. Open Finance proponuje połączenie IKE, IKZE i PSO (Planu Systematycznego Oszczędzania) w program „Oszczędności przyszłości”, PKO TFI — IKE, IKZE i WPI (Wyspecjalizowanego Programu Inwestycyjnego), a Skarbiec — IKE, IKZE i PSO.

W 2016 r. limit wpłat na IKE wynosi 12165 tys. zł, a IKZE 4866 zł. Oba konta mają wbudowane korzyści podatkowe.

W 2016 r. limit wpłat na IKE wynosi 12165 tys. zł, a IKZE 4866 zł. Oba konta mają wbudowane korzyści podatkowe. Wypłacając pieniądze z IKE po osiągnięciu 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 lat (oraz spełnieniu dodatkowych warunków), podatku dochodowego nie zapłacimy, natomiast wpłaty na IKZE można corocznie odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i pomniejszać płacony podatek.

Dodatkowo wypłaty z IKZE po osiągnięciu wieku 65 lat są opodatkowane jedną, zryczałtowaną 10-procentową stawką podatku. Wypłata z zachowaniem korzyści podatkowych nastąpi po osiągnięciu 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na konto w co najmniej 5 latach kalendarzowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane