Erbud zerka na zbrojeniówkę

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka spodziewa się zamówień z wojska na obiekty modułowe. Liczy też, że tanie kredyty na mieszkania przyniosą odbicie w segmencie kubaturowym.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są propozycje Erbudu dla sektora wojskowego
  • ile kosztują budynki modułowe i jakie mogą generować przychody
  • o ile zmniejszył się kubaturowy portfel firmy
  • jakie perspektywy widzi dla rynku OZE

Rządowe plany poprawy obronności zwiastują spore zamówienia dla sektora budowlanego. Niektóre firmy już zdobywają zlecenia np. na obiekty kubaturowe dla armii. Kontrakty zbrojeniowe chętnie włącza do portfela także Erbud. Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, twierdzi, że podmioty z segmentu przemysłowego grupy mogą zająć się chociażby instalowaniem i serwisem linii zbrojeniowych. W kręgu zainteresowań firmy jest też budowa parkingów czy płyt pod montaż namiotów wojskowych.

Co ciekawe, Erbud widzi także możliwość realizacji dostaw dla wojska z MOD21. To otwarta pod koniec 2022 r. fabryka grupy rozpoczynająca produkcję budynków modułowych.

— Są trwałe, szybkie w realizacji i ekologiczne, czyli skrojone na potrzeby armii — mówi Dariusz Grzeszczak.

Dobre perspektywy dla budownictwa modułowego

MOD21 przygotowuje się obecnie do produkcji prefabrykatów, m.in. do dwóch przedszkoli. Na zaprojektowanie, produkcję i montaż jednego ma pięć miesięcy. Równie szybko może dostarczać budynki armii. Dariusz Grzeszczak podkreśla jednak, że jeśli wojsko zacznie kupować obiekty modułowe, MOD21 będzie musiał postawić kolejną halę i linię produkcyjną. Dla już działającej linii spółka spodziewa się wielu zamówień cywilnych. Obecnie ma podpisane umowy o wartości 135 mln zł wyłącznie na rynek niemiecki.

— Uczestniczymy w przetargach wartych około 300 mln EUR, czyli około 1,4 mld zł. Zakładamy, że zdobędziemy zamówienia za około 300 mln zł — mówi Dariusz Grzeszczak.

Na 300 mln zł prognozowane są też tegoroczne przychody z produkcji modułowej. W przyszłym roku mają być podwojone.

Rentowny biznes:
Rentowny biznes:
Budynki modułowe kontraktujemy głównie na rynek niemiecki, gdzie ich ceny sięgają 3 tys. EUR za m kw. Przy spadających cenach drewna zapewniają wysoką rentowność. Krótki czas realizacji zabezpiecza przed wahaniem cen materiałów i pozwala lepiej je zabezpieczyć — mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.
materiały prasowe

Tanie kredyty napędzą mieszkaniówkę

Erbud odczuł natomiast zastój na krajowym rynku tradycyjnego budownictwa kubaturowego. Portfel zamówień w tym segmencie zmniejszył się z ponad 2 mld zł na koniec 2021 r. do 1,1 mld zł na koniec 2022 r. Dariusz Grzeszczak spodziewa się w tym roku 10-20-procentowego spadku zamówień, ale zakłada, że po wdrożeniu rządowego programu kredytów ze stawką 2 proc. rynek odżyje, a w ciągu dwóch-trzech lat cały portfel Erbudu ma szansę wzrosnąć do 4,5 mld zł.

Coraz większy udział będą miały w nim także projekty OZE. Paweł Średniawa, prezes Onde, spółki z grupy Erbudu zajmującej się inwestowaniem na rynku zielonej energii, podkreśla, że dzięki zmianom planowanym w nowej polityce energetycznej państwa na koniec dekady udział OZE w krajowym miksie przekroczy 50 proc. Grupa rozwija także działalność na Litwie i szykuje się do walki o kontrakty na Łotwie, w Estonii i Rumunii. Kluczowe dla Onde są także zamówienia z rynku niemieckiego, gdzie udział OZE ma stanowić 80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane