Exxon wydobywał najmniej ropy od niemal 20 lat

aktualizacja: 27-04-2018, 15:12

Amerykański gigant paliwowy, koncern Exxon Mobil odnotował najsłabsze wyniki wydobywcze od 1999 r., kiedy to miała miejsce fuzja tworząca spółkę w obecnej, nowoczesnej formie. Rezultaty zdają się potwierdzać słabnącą jakość światowego portfolio czołowego producenta ropy.

Firma pompowała w pierwszym kwartale 2018 r. ekwiwalent 3,889 mld baryłek ropy dziennie. To pierwszy wynik poniżej poziomu 4 mln we wspomnianym okresie od niemal dwóch dekad. Okazał się przy tym gorszy od prognoz analityków.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Dyrektor generalny Darren Woods, stara się odbudować rezerwy ropy i gazu w ramach inwestycji, których celem jest osiągnięcie 30 mld USD rocznych nakładów, aż do następnej dekady. Wizja Woodsa jest sprzeczna z tym, czego żądają inwestorzy od konkurentów, którzy ograniczają wydatki i zwracają gotówkę akcjonariuszom w formie wykupu akcji.

Tymczasem najwięksi producenci ropy naftowej w Europie osiągnęli – w wielu przypadkach - najlepsze wyniki w ujęciu kwartalnym w związku z rajdem cen ropy napędzanego przez cięcia produkcyjne prowadzone przez OPEC, zagrożenia geopolityczne i rosnący popyt.

Zysk za pierwszy kwartał Exxon, który wyniósł 1,09 USD na akcję, był o 1 centa poniżej średniej szacowanej przez 17 analityków w ankiecie Bloomberga. W ujęciu kwotowym zysk wyniósł 4,7 mld USD wobec 4,01 mld USD i 95 centów rok wcześniej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Exxon wydobywał najmniej ropy od niemal 20 lat