EY/ Oxford Economics: wzrost PKB strefy euro przyspieszy do 1,8% w 2016-2017

ISBNews
opublikowano: 12-01-2016, 11:57

Wzrost PKB strefy euro wyniesie 1,8% w latach 2016-2017 (wobec 1,5% w 2015 r.). W średnim terminie tempo wzrostu gospodarki strefy euro może ustabilizować się blisko poziomu 1,5% r/r, wynika z raportu firmy doradczej EY i instytutu Oxford Economics.

"Prognoza EY i Oxford Economics przewiduje, że w 2016 roku popyt inwestycyjny w strefie euro odnotuje rekordowy w ostatnich latach wzrost, wynoszący 2,4% r/r. Wynik oczekiwany rok później jest jeszcze lepszy - w 2017 wzrost inwestycji ma osiągnąć 3,1% r/r" - czytamy w komunikacie.

Jeśli te prognozy się potwierdzą, będzie to najwyższe tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych w strefie euro od przedkryzysowego 2007 roku, podkreślono.

"Dodatkowe nakłady inwestycyjne będą dobrym uzupełnieniem przeprowadzonych w ostatnich latach reform gospodarek krajów euro, których celem była m.in. poprawa ich międzynarodowej konkurencyjności" - podano także.

Eksperci EY i Oxford Economics szacują również, że wzrost eksportu w 2015 roku wyniósł 4,5% r/r, a w kolejnych latach obniży się do 3,7% r/r w 2016 r. i 3,4% r/r przeciętnie w latach 2017-2019.

"Pomimo pewnego pesymizmu prognozy w zakresie eksportu, ryzyka dla dynamiki sprzedaży zagranicznej ze strefy euro w najbliższych latach układają się korzystnie. Po pierwsze, spadek dynamiki popytu z gospodarek wschodzących może być rekompensowany przez ożywienie w gospodarkach rozwiniętych w większym stopniu niż oczekuje się obecnie. Po drugie, osłabienie euro, związane z różnokierunkową polityką pieniężną Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej, będzie nadal poprawiało międzynarodową konkurencyjność cenową produktów wytwarzanych w strefie euro" - powiedział ekonomista w zespole analiz ekonomicznych EY Piotr Pękała, cytowany w komunikacie.

Średnioterminowa prognoza dla krajów eurogrupy zakłada stopniowe obniżanie się dynamiki konsumpcji z 1,7% r/r w 2015 roku do 1,5% r/r w 2017 r., podano także.

"Konsumpcja prywatna pozostanie jednym z kluczowych czynników generujących wzrost gospodarczy, jednak coraz większą rolę będą odgrywać wydatki inwestycyjne" - podsumowano w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EY/ Oxford Economics: wzrost PKB strefy euro przyspieszy do 1,8% w 2016-2017