Fitch podtrzymała rating Japonii z negatywną perspektywą

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-02-2021, 08:22

Agencja Fitch podtrzymała swój dotychczasowy rating dla Japonii na poziomie „A” z perspektywą negatywną. Związane jest to zagrożeniem ze strony pandemii Covid-19, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Agencja uważa, że stopniowo będzie wygaszane gigantyczne wsparcie fiskalne, ale oczekiwane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego będzie stanowić zagrożenie dla prób obniżenia wskaźnika zadłużenia w średnim okresie.

Fitch podkreśla, że w 2020 r. dług publiczny Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększył się do 254,8 proc. w relacji do PKB z 231,2 proc. w roku 2019. To najwyższy wskaźnik na świecie. Agencja oczekuje, że w roku 2023 relacja ta osiągnie szczyt na poziomie 258,6 proc.

Spodziewa się również, że Bank Japonii utrzyma obecną politykę pieniężną w nadchodzącym roku dzięki kontroli krzywej dochodowości, zakupom obligacji JGB na dużą skalę i bardziej ryzykownym aktywom, takim jak fundusze giełdowe (ETF) i J-REIT.

Fitch prognozuje, że trzecia pod względem wielkości gospodarka na świecie po USA i Chinach skurczyła się w 2020 r. o 5,3 proc. zaś w tym roku powinna odreagować o około 3,5 proc., a w roku 2022 wzrosnąć o 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane