FlyTech wpuszcza drony w 5G

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Start-up dołączył do badań Ericssona i branżowego instytutu nad systemem łączności z dronami w sieci nowej generacji. Szykuje się też do rundy inwestycyjnej

Ericsson, dostawca usług dla operatorów telekomunikacyjnych, Instytut Łączności, państwowy ośrodek badawczy — ten duet przystępuje do wspólnego programu „5Gdrone”. W działania włączony został także FlyTech UAV, krakowska spółka technologiczna produkująca profesjonalne drony m.in. dla geodezji, rolnictwa, energetyki, bezpieczeństwa i aplikacje kontroli lotów bezzałogowców.

LOT W ŚWIAT:
LOT W ŚWIAT:
Michał Wojas, prezes FlyTech UAV, zapowiada przystąpienie do kolejnej rundy inwestycyjnej. Pieniędzy szuka na rozszerzenie działalności za granicą. Polski rynek dronowy nadal jest za mały, by rosnąć.
Fot. ARC

Nowe standardy

— Celem programu jest przeprowadzenie badań związanych z wykorzystaniem technologii 5G dla łączności z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz testy praktycznych zastosowań tej technologii, uwzględniające możliwości techniczne oferowane przez 5G, takie jak bardzo duże przepływności oraz niskie opóźnienia w transmisji. Prace w ramach projektu prowadzone będą do roku 2023 — wyjaśnia Piotr Jasiniewski, dyrektor sprzedaży w Ericssonie.

— W tym projekcie jesteśmy odpowiedzialni za systemy IT umożliwiające sterowanie i łączność z dronami — dodaje Michał Wojas, prezes FlyTech UAV.

Wyjaśnia, że 5G — w związku z dużą przepustowością danych, jaka cechuje ten standard sieci — w przyszłości pozwoli na transfer np. obrazu wideo rejestrowanego z pomocą bezzałogowców w czasie rzeczywistym, od razu do chmury obliczeniowej.

Drony będą więc zdolne do skanowania wyznaczonej przestrzeni i błyskawicznej „obróbki” zebranych danych. Obecnie konieczne jest przenoszenie danych na dysku zewnętrznym, „ręczne” wprowadzanie ich do sieci i obrobienie na komputerach w warunkach stacjonarnych. Dla Flytechu nie jest to pierwszy kontakt z technologicznym gigantem.

— Ericsson współpracuje z FlyTechem od 2017 r., kiedy podczas Radio Tech Days w Krakowie demonstrowaliśmy to, w jaki sposób drony mogą być kontrolowane z sieci mobilnej w celu testowania i analizy sieci. Kontynuujemy współpracę z FlyTechem, a nasze najnowsze partnerstwo zostało włączone do 5G Digital Hub, łącząc środowisko akademickie, badawczo-rozwojowe, start-upy i instytuty rządowe w celu pilotowania dronów przez sieć 5G i przyspieszenia rozwoju przemysłowych zastosowań 5G — mówi Martin Mellor.

Badania z dotacji

FlyTech UAV zakończył w ubiegłym roku dwa projekty badawczo-rozwojowe o łącznej wartości ok. 5 mln zł. Pierwszy wspólnie z firmą Promostem z Rzeszowa — autonomicznysystemem do inspekcji mostów, dotowany z programu InnoSBZ Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Stworzyliśmy algorytmy umożliwiające nawigację dronową i robotyczną bez sygnału GPS. Takie rozwiązanie można zastosować również do nawigacji robotów pod wodą i w kopalniach. Posiłkujemy się metodami wizyjno-inercyjnymi — wyjaśnia Michał Wojas.

Drugi z projektów badawczych był sfinansowany z Regionalnego Progra-mu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i dotyczył zastosowania bezzałogowców w inspekcji sieci elektroenergetycznych.

— Obecnie inspekcje są wykonywane głównie przez śmigłowce załogowe. My opracowaliśmy algorytm, który pozwala na automatyczne tworzenie modeli 3D i wykrywanie usterek sieci bez konieczności stosowania drogich skanerów laserowych. Nasze rozwiązanie może zostać zastosowane na krótkich i średnich odcinkach — do kilku tys. km i stanowić uzupełnienie aktualnych metod, ale pozwala się w prosty sposób skalować i oferować usługę na całym świecie jako „software as a service” — dodaje Michał Wojas.

Inwestorskie wsparcie

Teraz firma szuka sposobu na komercyjne wdrożenie swoich nowych rozwiązań, ale też rozszerzenia sprzedaży dotychczasowych produktów.

— Sprzedajemy głównie w Polsce, w niewielkim stopniu również poza krajem. Z zagraniczną konkurencją przegrywamy na polu marketingowym. Na promocję potrzebujemy dodatkowego finansowania, planujemy więc przeprowadzenie rundy A — informuje szef FlyTechu.

Firma ma za sobą trzy rundy seedowe z udziałem Akceleratora Innowacyjności NOT, funduszu Infini i funduszy działających w strukturach Domu Maklerskiego Vestor.

OKIEM PRZEDSIĘBIORCY

Zalety i zagrożenia

RADOSŁAW PIESIEWICZ, współzałożyciel Advanced Protection Systems

Technologia 5G już za chwilę będzie podstawą wielu nowoczesnych rozwiązań dla różnych sektorów. Znacząco wpłynie nie tylko na gospodarkę, ale również bezpieczeństwo. Łatwo się domyślić, że takie możliwości przesyłowe i tak niewielkie opóźnienia, poza szansami rozwoju, stwarzają też nowe zagrożenia. Dzięki technologii 5G sterowanie dronami na duże odległości będzie dziecinnie proste. Ale ultraszybka transmisja danych wprost do dronów w połączeniu z możliwością zdalnego sterowania z wielkich odległości poprzez sieć może być też przepisem na ataki terrorystyczne z wykorzystaniem bezzałogowców. Namierzenie sterującego UAV jest w takiej sytuacji mocno utrudnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane