Francuscy przedsiębiorcy appelują do UE o ograniczenie cen energii

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 31-08-2022, 13:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa francuskich firm zaapelowała do Komisji Europejskiej o pilne zmiany na rynku energii i zaciągnięcie hamulca, który ograniczy wzrost cen gazu. Ich zdaniem rosnące koszty grożą zatrzymaniem części produkcji - pisze Bloomberg.

Adobe Stock

Europa mierzy się z największym od lat kryzysem gazowym i energetycznym. Francja dodatkowo musi zmierzyć się z problemem starzejących się elektrowni atomowych. - Kryzys energetyczny staje się systemowy dla przemysłu -powiedziała francuska grupa handlowa Uniden - Wkrótce produkcja nie będzie już opłacalna dla branż elektrochłonnych, których globalni konkurenci zapewnili sobie dostęp do konkurencyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną - dodają producenci.

Uniden, który zrzesza firmy odpowiadające za 70 proc. przemysłowego zużycia energii we Francji, wezwała kraje UE do uregulowania rynku hurtowego w celu ochrony konsumentów przed cenami, które "nie są skolerowane z kosztami produkcji“.

Wezwał również do wprowadzenia europejskiego pułapu cenowego gazu finansowanego z „bardzo niskiego” podatku od transakcji energetycznych płaconego przez dostawców i wszystkich pośredników rynkowych. też KE do wprowadzenia limitów cen gazu - przekazuje Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane