Frank w bilansie osłabia akcje mBanku

MAJ
opublikowano: 06-08-2019, 22:00

Analityczka Haitong Banku rekomenduje „sprzedaj” dla walorów mBanku.

Cenę docelową obniżyła o 17 proc. do 308,5 zł. Marta Czajkowska-Bałdyga dostrzega potencjalne straty, wynikające z posiadania kredytów walutowych w portfelu w obliczu spodziewanego wyroku TSUE w sprawie klauzul w umowach.

— Obniżenie wyceny wynika między innymi z uwzględnienia strat z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 39,9 zł na akcję. Rynek zaczął w końcu dostrzegać główne zagrożenie, jakim są kredyty frankowe obecne w bilansie banku — uważa Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Banku.

Oprócz wyroku TSUE ważne będzie to, jak sprawy rozstrzygać będą polskie sądy.

— Maksymalna szacunkowa wycena przez ZBP dla banków w wysokości 60 mld zł oznaczałaby znaczące ryzyko dla stabilności sektora finansowego — dodaje Marta Czajkowska-Bałdyga.

Haitong Bank podniósł prognozę zysku mBanku netto na ten rok o 2 proc., do 1,25 mld zł (spadek o 5 proc. r/r). Jednak na lata 2020/2021 prognoza zysku została obniżona do 1,34 mld zł (wzrost o 7 proc. r/r) i 1,48 mld zł (wzrost o 10 proc. r/r). Raport Haitong Banku opublikowano 5 sierpnia 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu