Fundusze Invesco i Franklin dokupowały akcji SVB krótko przed katastrofą

KZ, Bloomberg
opublikowano: 14-03-2023, 08:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarządzający aktywami, w tym Invesco i Franklin Resources, dokupowali akcje SVB Financial Group na kilka miesięcy przed upadkiem Silicon Valley Banku, który spowodował spadek wartości akcji o 60 proc. w ciągu jednego dnia.

Firmy, wraz z Two Sigma Investments, DE Shaw & Co., Renaissance Technologies LLC i BlackRock Inc., znalazły się w pierwszej dziesiątce nabywców akcji od września, według danych zebranych przez Bloomberg z czwartego kwartału, nowszych raportów bieżących i innych dokumentów funduszy.

Klienci Silicon Valley Banku masowo wycofywali pieniądze w ubiegłym tygodniu wywołując drugą co do wielkości upadłość banku w historii Stanów Zjednoczonych. Szybki upadek pożyczkodawcy wywołał falę w branży technologicznej i finansowej, co skłoniło rząd do ochrony depozytów klientów.

Nadchodzącej katastrofy nie dostrzeli profesjonali zarządzający - SVB zwabiło kilku największych na świecie zarządzających aktywami, od pasywnych po aktywnych inwestorów i fundusze hedgingowe. Fundusz Franklin Mutual Shares, należący do Franklin Resources o wartości prawie 7,2 miliarda dolarów, posiadał pod koniec stycznia akcje SVB o wartości 134 milionów dolarów. Kilka funduszy firmy miało również niewielką ekspozycję na dług Silicon Valley Bank, upadłego Signature Bank i Silvergate na dzień 9 marca, zgodnie z ostatnią aktualizacją opublikowaną na stronie internetowej.

Nie jest jasne, czy niektórzy z nich nadal posiadają akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane