GE wykupi udziały Alstom w trzech energetycznych joint ventures

opublikowano: 10-05-2018, 14:12
aktualizacja: 10-05-2018, 14:16

General Electric, największy amerykański konglomerat kupi należące do francuskiego koncernu Alstom udziały w trzech energetycznych joint ventures. Wartość transakcji oszacowano na 2,59 mld EUR (3,07 mld USD).

Wychodząc z inwestycji w energię odnawialną, sieci i energię jądrową, Alstom może skutecznie rozwiązać luźne transakcje związane z umową o wartości 12,4 mld EUR sfinalizowaną w 2015 r. w ramach której, gigant produkcyjny z USA kupił dział turbin gazowych. Przeniesienie aktywów do GE nastąpi 2 października.

Alstom i GE przygotowali przedsięwzięcia tak, by dać rządowi francuskiemu prawo weta w odniesieniu do niektórych decyzji w branży wyposażenia jądrowego, która jest uważana za strategiczną ze względu na jej silne uzależnienie od energii atomowej. Przejęcie przez GE działu energetycznego Alstom zostało przeforsowane przez byłego dyrektora generalnego GE Jeffreya Immelta, po zaciętej walce z niemieckim Siemensem i sporze z francuskim rządem.

Od momentu zawarcia umowy energetycznej rynek turbin gazowych znacząco skurczył się. Dyrektor generalny John Flannery przyznał, że firma  popełniła błąd nie dostrzegając spowolnienia popytu i, w efekcie GE straciło pozycję na rzecz Mitsubishi Hitachi Power Systems i Siemensa w zdobywaniu zamówień. Zarówno GE, jak i Siemens, obecnie redukują zatrudnienie i dokonują gruntownych zmian w swoich firmach, aby uporać się z kryzysem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / GE wykupi udziały Alstom w trzech energetycznych joint ventures